ב"ה

באדיבות הקול היהודי
"העם היהודי בשבילי הוא עם עם היסטוריה יפה ועבר מרתק ותו לא...". זהו משפט ששמעתי תוך כדי שיחה ארוכה עם בחור נחמד בליל שבת פרשת דברים. "אם ככה", שאלתי אותו, "מה אומרת לך ביום יום העובדה שאתה יהודי?". "אני באמת צריך לחשוב על זה" הוא ענה לי.

"אבל אתה יודע מה?", אמר לאחר רגע של שתיקה, "תמיד כשאני עושה מדיטציות או כל מיני תרגילים שלמדתי במזרח, אני פשוט לא מסוגל לחזור על מנטרות שלהם. אין לי מושג למה, אבל אני פשוט לא מסוגל. אולי זה קשור?". "אה, וגם אני בחיים לא אקנה פסל של **** אפילו שאני לומד עליו הרבה!".

" נו! זה בדיוק מה שזה אומר!", עניתי לו, "יש לך, לנו, חלק בנשמה שכולו טוהר וקודש והוא לא מסוגל שתתקשר לדברים כאלה בכלל. זה שאתה מרגיש ככה זה נטו בגלל שאתה יהודי ואתה חייב לזכור את זה!".

זושא שחר עם מטייל ברישיקש...

לנושאים כאלה אנחנו מגיעים הרבה במהלך השליחות כאן. העיר רישיקש מלאה בעבודות זרות שרבים נוטים להתפתות להכיר אותן. בהזדמנות אחרת שתי מטיילות הגדירו לנו את תפקידנו כאן כך: "באתם לגלות לנו שהאוצר נמצא מחת לגשר"... בעזרת ה' שנצליח!

הרבה אנשים מתלוננים שמיד כשהם מגיעים לכאן הם פתאום לא מרגישים טוב, בוכים בלי סיבה ומשהו כבד מעיק להם על הלב בכל האווירה כאן. גם אצלנו זה מורגש חזק. מטיילת סיפרה לנו שהיא הסתובבה בעיר והודי ביקש ממנה את השם שלה ורשם אותו על פתק. אחר כך היא שמה לב שהוא משליך את הפתק לתוך מדורה שבערה ליד איזה אליל... מיד כשזה קרה היא הקיאה את נשמתה ופרצה בבכי... לא מדובר במטיילת שכרגע קשורה לתורה ומצוות ביום יום, אבל עצם הידיעה ששיתפו אותה בעל כרחה בעבודה זרה גרמה לה לטלטלה.

אבל לצערנו רבים אחרים חיים בחוסר מודעות משווע לנקודת היהדות שלהם ונסחפים אחרי כל הזוהמא הזו. כל יום אנחנו מתפללים שנזכה לעורר ולגלות שוב את אותה נקודה עלומה בתוכנו, וממילא בתוך כל מי שאנחנו פוגשים.

חברותא עם מטיילים ברישיקש

******

נסיים עם סיפור יפה על השגחה פרטית שמראה לנו עד כמה "כי לא מחשבותי מחשבותיכם".

ביום שישי ערב שבת עקב, כשעה בערך לפני שבת, פתאום הגיעה קבוצה גדולה של מטיילים מבוגרים וביקשו להירשם לסעודת ליל שבת. במבט ראשון הסתכלתי עליהם ואמרתי לעצמי, טוב שנזכרו עכשיו... אנחנו ממש מבקשים כל פעם להירשם מראש על מנת שנוכל להיערך, אבל הם לא הספיקו. אחר כך אמרתי לעצמי שהכל בסדר ובעז"ה יהיה מספיק אוכל לכולם וברוב עם הדרת מלך. בסופו של דבר בסעודה התברר שמדובר בקבוצה עליזה ביותר שבזכות השירים שלהם והשיתוף פעולה איתם כל הסעודה נהייתה אחרת לגמרי. אוכל היה בשפע וכולם יצאו רק יותר שמחים!

לסיום נבקש שתקדישו דקה ותתפללו עלינו שנצליח בשליחות, במרץ ובשמחה, למלאות את העולם באור ה'. וגם שנמצא משרתים טובים לבניו של מלך מלכי המלכים, עובדים טובים לבית חב"ד שיזכו את כל היהודים כאן לאכול כשר במהירות וביעילות.

קטגוריה: