לפחות פעם בשבוע מקפיד קובי פינקלר לצאת לטיול שטח. בשגרת יומו הוא כתב צבאי ומגיש יומני חדשות ברדיו קול חי, ואף משמש ראש תא כתבים לענייני צבא, אבל התחביב האמיתי שלו מסתתר בכובעו השני: כתב תיירות של ערוץ שבע. פינקלר (64) נחשב לחלוץ מהפכת התיירות בציבור הדתי, בשידוריו, בטוריו ובספרים שפרסם, ובהם ספר המגיש טיול שבועי הקשור לפרשת השבוע.

"מה המקום האהוב עליי ביותר?", חוזר קובי על השאלה המוצגת לו ומשתהה רגע, משל נשאל מי מילדיו הוא אוהב יותר. "נולדתי וגדלתי בירושלים ואני אוהב את העיר הזאת. אבל אם אתנתק לרגע מאהבת מקום הולדתי, הרי שהמראות הנגלים מהרי הגלבוע בחורף, הם המרגשים אותי ביותר".

נהנה לאַתגֵר

פינקלר מתגורר ברעננה וחורש את הארץ לאורכה ולרוחבה. אהבתו לטיולים באה לו מאביו. "אבא הנחיל לנו אהבה לארץ", מספר קובי, "לא הייתה חופשה שבה ויתר על טיול איתנו". החיבור לטיולים נמשך כשבגר. "אני תמיד מגלה עוד פיסת ארץ חדשה, עוד מידע מרתק, עוד סיפור לא ידוע".

קובי מלווה את בני משפחתו וחברים קרובים בטיולים, ונהנה לאתגר אותם. "במסגרת תפקידי העיתונאי הייתי לא מכבר ברמת הגולן, ומפקד האוגדה סיפר על דאעש. היינו ליד מושב קשת. שאלתי את הנוכחים למקור השם, ואיש לא ידע. התשובה הנכונה: מקימי היישוב היו לוחמים שלחמו במלחמת יום הכיפורים בקוניטרה, והחליטו ששם היישוב יורכב מראשי התיבות: קוניטרה שלנו תמיד".

להתכונן ולקרוא

הוא מחבב במיוחד טיולים במקומות ערכיים. "הטיפ לטיול ערכי הוא ללמוד את קורותיו של השטח לפני היציאה, את הסיפורים עליו. לא רק לבוא וללכת", הוא ממליץ. הוא עצמו מתרגש כשהוא מגלה אתר חדש. "לפני שבוע הייתי בבית שמש וביקרתי במוזאון תנ"כי מרשים, שהוקם בידי אדם יקר. הוא בנה הכול במו ידיו, עם מאות בעלי חיים, מקראיים, בהמות טהורות".

כחתן תנ"ך, קובי נוהג לחבר אליו כל מקום בארץ. "אני תמיד מחפש את הקשר ההיסטורי, את האירועים שהתרחשו במקום, את הסיפורים. מי שמחפש טיול ערכי יכול לבקר בכפר התלמודי ברמת הגולן, שם אפשר להבין איך חיו אבותינו. ואולי בתקופה הזאת ירושלים צריכה חיזוק תיירותי מיוחד. כדאי לבקר בגן הארכאולוגי, ולראות את העדות לחורבן".

קחו מדריך

ויש לו כמה טיפים לסיום: "ראשית, אני ממליץ לקחת מדריך מקצועי לטיול, לפחות לשעה-שעתיים. מדריך כזה יהפוך את הטיול לחוויה אחרת. שנית, ללכת למקומות המתאימים למי שבאים איתך. אם אתה נוסע עם ילדים, ברר היטב אם המסלול מתאים להם. שלישית, הרבה מים וכמובן כובע. רביעית, אם אתם רוצים לקחת בני משפחה למסלול, רצוי שתעשו את המסלול קודם בעצמכם. לא אקח את ילדיי למקום שלא הלכתי בו. והעיקר, שִמרו על הכללים וחִזרו בריאים ושלמים".

לטייל מתוך חיבור למקורות. פינקלר

קטגוריה: ,