בודת מחקר של יותר מחמש-עשרה שנים הולידה ספר חדש, המופיע בימים האלה – 'שנים ראשונות', תולדות חייו של הרבי מליובאוויטש, מיום הולדתו ועד אחרי חתונתו. אם נדמה שהכול כבר נכתב על הרבי, הספר הזה מפתיע בשפע של גילויים מרתקים על תקופה שהמידע עליה לקה בחסר.

את הספר הפיקה חברת המדיה JEM, הפועלת לשימור מורשתו של הרבי. "על תקופת ילדותו ובחרותו של הרבי לא היה יותר מדיי מידע", אומר מנהל JEM, הרב אלקנה שמוטקין. "הספר מסיר את הלוט מאחורי תקופה זו".

מסע חוצה יבשות

הספר נולד בעקבות שורת ראיונות שערכה JEM עם אישים שהכירו את הרבי בצעירותו. "הפקנו מהראיונות הללו את הסדרה 'שנים ראשונות', שכל-כולה עדויות ממקור ראשון, אבל החומר הארכיוני שנאסף אצלנו היה רחב בהרבה", מסביר שמוטקין. "כך עלה הרעיון להוציא ספר שירכז רק את המידע הממוסמך, לצד תמונות נדירות ופרטים מדויקים ומסודרים".

העבודה לא הייתה קלה: "הצוות שלנו נבר בארכיונים של ממשלות ומוסדות חינוך, בספריות וביומנים פרטיים של אנשים שחיו באותו זמן. אספנו חומרים מארכיונים ברוסיה, באוקראינה, בלטוויה, בגרמניה, בצרפת, בפורטוגל, בפולין, בישראל, בארה"ב ועוד. החומרים האלה אִפשרו לנו ללמוד על הרבי מזווית שלא הכרנו קודם לכן".

בארכיונים של הקג"ב

הספר, הופיע עכשיו באנגלית ובעוד כחצי שנה צפוי לצאת בעברית, נערך בעריכה משותפת של הרב שמוטקין והרב ברוך אוברלנדר, שליח חב"ד בהונגריה. הם נעזרו רבות בעבודת המחקר של הרב מרדכי-מנשה לאופר, מחבר 'ימי מלך', ור' לוי גרייזמן, שעמד בקשר עם החוקרים במדינות העולם והיה מעורב בניהול המיזם. "גם חוקרים שאינם יהודים התגייסו לסייע", מגלה גרייזמן. "נעזרנו גם בארכיונים של הקג"ב והצארים".

בחינה בברלין

דברים שהיו ידועים במסורת קיבלו פתאום אימות. למשל, ברישום הלידה של הרבי נכתב על אביו, רבי לוי־יצחק שניאורסון, התואר "אזרח נכבד לדורותיו". המחקר איתר את המסמכים המקוריים של תואר הכבוד שקיבל אדמו"ר ה'צמח צדק', האדמו"ר השלישי מליובאוויטש, משלטונות רוסיה. התואר הוענק גם לצאצאיו העתידיים.

עוד סיפור שאומת במסמכים הוא עניין ה'מבחן' של הרבי אצל בעל ה'שרידי אש', הגאון רבי יחיאל-יעקב ויינברג מברלין. הרבי הציע לרב ויינברג לבחור בעבורו ספר כלשהו, וכעבור עשרים וארבע שעות יבוא להיבחן עליו. הרב ויינברג בחר בספר שהוא עצמו חיבר, הדן בסוגיות סבוכות בסדר טהרות. למחרת התייצב הרבי לבחינה, ולימים סיפר הרב ויינברג כי "הוא שלט בחומר אף יותר טוב ממני". בעבודת המחקר נמצאה התעודה המקורית שהרבי קיבל בעקבות המבחן, ובה שפע של תיאור שבח מופלאים.

'שנים ראשונות'. שתים-עשרה שנות מחקר

קטגוריה: