כל יהודי כותב אותחיים יהודים

מאת: מנחם כהןהרעיון הבריק במוחו של הרב דוד-אברהם פרסמן בשמחת תורה האחרון, בשעה שרקד עם ספר התורה. הוא הביט בקהל המגוּון שרקד במעגלי שמחה, ופתאום ידע מה הוא עומד לעשות.

פרסמן (34), תושב אלעד, בא במגע עם ציבור רחב בעבודתו כמרצה בחוגי בית ובפעילותו למען חיילים בודדים במרכז 'אור נועם'. "אני רואה את הצימאון הגדול להתחבר למסורת", הוא מספר. "חשבתי שאם כל יהודי יכתוב אות בספר תורה, ירגיש הרבה יותר חיבור אליה".

הרעיון ה'הזוי' התגשם

הוא החל לפנות אל סופרי סת"ם וביקשם לכתוב בעבורו על הקלף את קווי המִתאר של האותיות, ויהודים בכל רחבי הארץ ימלאו אותן. "רציתי שכל ספר התורה ייכתב במתכונת הנהוגה במעמדי סיום כתיבת ספר תורה, שמשאירים את השורות האחרונות עם קווי המִתאר בלבד והמכובדים ממלאים את האותיות", הוא מסביר בחיוך. "פניתי לכמה סופרים והם אמרו לי שהרעיון שלי הזוי". לבסוף אותר סופר ירא שמים שהתחבר לרעיון והמיזם יצא לדרך.

וכך הוא פועל: "אני בא למקומות שונים, אחרי פרסום מראש, על 'ספר התורה של עם ישראל'. יהודים מכל המגזרים מתכנסים ואני מדבר איתם על התורה ומשמעותה ועל הזכות המיוחדת בכתיבת אות. אנשים שואלים שאלות ומקבלים תשובות, ולאחר מכן ממלאים את האות בהתרגשות רבה, כשאני אוחז בקולמוס והם אוחזים בו איתי. כבר יותר מחודשיים אני מקיים את הפעילות הזאת ומתרגש שוב ושוב לראות עד כמה היא נוגעת בלב העם".

התלבטות והחלטה

כתיבת האותיות מחוללת פלאים. "אני הולך גם למקומות שלכאורה נחשבים רחוקים מאוד מכל ענייני התורה ומגלה שם נשמות הכמהות לשמוע", אומר פרסמן בהתלהבות. "היה יהודי שאמר לי בתחילה כי הוא לא מרגיש נוח להשתתף בכתיבת האות שכן אינו שומר שבת. אמרתי לו שהוא יהודי ושהתורה שייכת גם לו. שבוע לאחר מכן צלצל אליי והודיע כי החליט לשמור שבת".

בחנוכה האחרון עשה חוג בית בירושלים. במהלך המפגש אמרו לו שבסמיכות מתגוררים קשישים בדיור מוגן. פרסמן יצר איתם קשר ובתוך זמן קצר בא גם אליהם. לדבריו, זה היה מחזה שכולו דמעות: עשרות קשישים, מקצתם בני תשעים ומעלה, זוכים לכתוב אות בספר התורה.

מרוסיה לירושלים

היה שם רגע שריגש אותו במיוחד: "יהודי בן שמונים ותשע, שעלה מרוסיה, מילא אות בקטע 'ויכולו השמים והארץ' בפרשת בראשית. כשסיים פרץ בבכי. אמרתי לו: 'אני מבין שמרגש לכתוב אות'. והוא אמר לי: 'כשחיינו ברוסיה פחדנו לקיים מצוות. פעם בשנה אבי היה קורא איתי את הקטע של "ויכולו", ובדיוק אני ממלא אות בפסוק הזה'".

לאן יוכנס ספר התורה? פרסמן משיב: "הספר של עם ישראל צריך להיכנס לבית המקדש השלישי, שייבנה במהרה בימינו. אם חס ושלום המשיח יתעכב, נתייעץ עם גדולי התורה. זו לא החלטה שלי. זה ספר של העם כולו".

ואלה שמות בני ישראל. הרב פרסמן בפעולה

קטגוריה: