לראש רשימות רבי-המכר נכנס בשבועות האחרונים הסטטוס היהודי, ספרה של סיון רהב-מאיר. לתוך שלל עיסוקיה – אם לחמישה ילדים, כתבת ומגישה בחדשות 2, בעלת טור שבועי ב'ידיעות אחרונות', מנחת אירועים – נוספו בשנה האחרונה שיעורים על פרשת השבוע שהיא מוסרת בתל-אביב ובירושלים וספר חדש.

את כתבת או רבנית? "רבנית בטח שלא. אני עיתונאית מגיל שש ועד היום. בגיל שש התחלתי לכתוב סיפורים לעיתוני ילדים, והמשכתי בשלל תפקידים ככתבת ומגישה. בשנה האחרונה אני מנסה לשלב בין הניסיון שצברתי בתקשורת ובין הנגשת התורה".

פרשנינו שבספרים

פרשת השבוע היא האקטואליה החדשה? "למה חדשה? הפרשה היא האקטואליה. היא תמיד הייתה הדופק שלנו. אני זוכרת כמה התרגשתי כששמעתי בפעם הראשונה את הביטוי החסידי 'לחיות עם הזמן': ללכת עם הפרשה ולהסתכל על המציאות. חשוב לי להוסיף לכל פרשנינו שבאולפנים גם את פרשנינו שבספרים".

כמה זמן נדרש לך להכין שיעור? "שבעה ימים בשבוע, 24 שעות ביום. כל אמירה ברדיו יכולה להיכנס לשיעור, וכמובן כל 'חוכמה' שילד אומר. מובן שיש גם כמה שעות טובות של לימוד מתוך ספרים וחיפוש פירושים, אבל זה בהחלט דבר שהולך איתי כל הזמן".

מה המקורות? "אני מנסה לגוון, אבל יש כמה פרשנים שאני חוזרת אליהם שוב ושוב באהבה רבה: הרבי מליובאוויטש, כמובן. הרב שלמה וולבה, מדמויות המופת החינוכיות שחיו כאן ושלצערי אינה מוכרת מספיק. ה'נתיבות שלום' מסלונים, הרב קוק וגם פרופ' נחמה לייבוביץ'".

שיעור 'לאנשים כמוני'

מי הקהל? "כל מי שמתחבר. מבחינתי, אני מכינה שיעור לאנשים כמוני, שבין הקריירה לזוגיות ולבייביסיטר רוצים להעצים את החלק של התורה בחייהם. הגישה היא לבוא אל התורה מתוך קדושה וענווה. לא לרדד אותה, לא לקרב אותה אלינו, אלא לקרב אותנו אליה".

למה ספר? "אנשים התחילו לצלצל ולהגיד: יש לנו בר-מצווה בפרשת בראשית, שבת חתן בפרשת בוא – ואנחנו מחפשים ברכה, רעיון, דבר תורה. מצאתי את עצמי עונה לאנשים ושולחת להם חומרים, ופתאום הבנתי שאולי צריך לאסוף את הרעיונות שהצטברו, להוסיף חדשים, ולהוציא לאור".

מה חלקו של בעלך ידידיה בשיעורים? "גדול מאוד. קודם כול, המון שנים הוא שידר לי שלרדוף אחרי סקופים פוליטיים זה דבר חולף למדיי. מהרגע שהשיעור התחיל הוא מעורב בתכנים ובכל פרט טכני. הוא בעצם מקשיב לשיעור לפני כולם ומעיר הערות, ולפעמים הכול משתנה ונבנֶה מחדש".

יהדות מביאה רייטינג

מה העניין של חדשות 2 לשדר את השיעורים? "הרבצת תורה, וגם הרבצת רייטינג... כלומר, החלה להתפתח הבנה שיהדות היא דבר שמעניין את הצופים שלנו".

לאן פנייך? "להמשיך במה שאני עושה, רק טוב יותר. כל מה שקרה השנה – השיעור, הספר, הרעיון היומי לסלולרי – התרחש רק בגלל דבר אחד: התגלית המפליאה שיש צימאון אדיר לדברים האלה. פתאום גיליתי שאני לא לבד, שעוד רבים מחפשים חיבור של התורה והחיים".
באדיבות חבד

סמל סטטוס. נשיא המדינה בשיעור

קטגוריה: