הלוויין 'עמוס 6', שהתפוצץ בשבוע שעבר על כן השיגור בכייף קנוורל שבפלורידה, היה אמור להחליף את 'עמוס 2', ששוגר לפני שלוש-עשרה שנים, ומאז פועל ללא דופי במתן שירותי תקשורת. בצוות המהנדסים שעמלו על תכנונו ובניינו, כמו על תכנון הלוויינים שבאו בעקבותיו, בתעשייה האווירית לישראל, נמנים שומרי תורה ומצוות לא מעטים.

מי שהיה ראש צוות של 'עמוס 2' הוא החסיד ר' אלכסנדר פרידמן (66), העוסק כשלושים וחמש שנה בתחום הלוויינים וכיום מעורב במיזם לוויינים של חברת גוגל. הוא חושף את מה שהתרחש מאחורי הקלעים: "היה לחץ גדול להזדרז בשיגור הלוויין קודם שפוליסת הביטוח שלו מסתיימת. ביקשו ממני למצוא רב שיתיר שיגור בשבת. לחצו עליי וטענו שזו סכנה גדולה לפרנסתם של עובדים רבים, והדבר אף עלול להביא חלילה למיטוט המפעל".

נחישות ופירותיה

אך הוא היה נחוש: "הבהרתי שבשום פנים ואופן לא יהיה שיגור בשבת. השיגור נעשה מבייקונור שבקזחסטן. הצענו לשגר ביום ראשון, ותשובת הצוות הרוסי הייתה שאין הם רוצים לשגר ביום ראשון. כשלחצנו, התברר שביום זה חל חג נוצרי. אמרתי למנהלים שלנו: 'אתם רואים, בהם מתחשבים, ואנחנו אמורים לחלל את השבת שלנו?!'".

בעקבות התעקשותו בוצע השיגור בלילה שבין יום שני לשלישי. ימים של מתח עצום עברו עליו: "הייתי מוטרד מאוד מחשש שאם חלילה יקרה משהו, יבואו אליי בטענות. התפללתי שהכול יעבור בשלום, ואכן, בחסדי ה' השיגור בוצע בהצלחה רבה, בלי תקלות".

הגויים מכבדים

עניין השבת העסיק אותו לא רק בעת השיגור. "לאחר השיגור יש פעילות של תיקון מסלול, שבה מכוונים את הלוויין עד שהוא מגיע בדיוק לנקודה שבה הוא צריך להיות ממוקם", מסביר פרידמן. "הפעילות הזאת דורשת עבודת צוות אינטנסיבית. הגדרנו שפעילות כזאת לעולם לא תתבצע בשבת".

לדבריו, שמירת השבת זכתה להערכה בקרב לא-יהודים, וזה מזכיר לו אפיזודה משעשעת: "באחת הפגישות עם צוות רוסי, כשדיברתי על השבת, הייתה שם אישה יהודייה מבוגרת, ששאלה מה זה שבת. בטרם הספקתי להשיב, מהנדס לא-יהודי השיב לה בחיוך: 'גברת, צריך ללמוד חומש כדי לדעת'"...

רצון טוב יניב פתרונות

שיחתנו מתנהלת בעיצומו של המאבק על עבודות הרכבת בשבתות. הקולות שנשמעו בוויכוח הזה גורמים לפרידמן צער: "כואב לראות יהודים שאינם מבינים את משמעות השבת וחשיבותה. זה עצוב. צריך להשקיע בחינוך הנוער היהודי, הדור הבא, בדרכי נועם, כדי שיבינו שהשבת היא ערך חיוני לעם היהודי".

ומה באשר לטענה כי בעולם מודרני אי-אפשר להשבית את העבודה לגמרי בשבת? "בהחלט יש בעיות, אבל כשיש רצון טוב משני הצדדים אפשר לצמצם את חילול השבת למינימום ולמצוא פתרונות".

להבין את ערך השבת. פרידמן

קטגוריה: