מתפללי בית הכנסת 'אור תורה' בעכו התעוררו לפני פחות מחודש לדיווח מחריד על כוונתם של שלושה מחבלים, תושבי ג'דיידה-מכר שבגליל המערבי, לבצע פיגוע ירי בתוך בית הכנסת. בחסדי שמים נלכדה החוליה בידי כוחות הביטחון.

"המחבלים הסתובבו שעות בבית הכנסת וצילמו את המקום, כדי להתכונן לביצוע זממם", סיפר אחד המתפללים בסעודת ההודיה המרגשת שנערכה בבית הכנסת, ימים אחדים אחרי חשיפת הפרשה.

יצירות מספרות

בחירת המחבלים לא הייתה מקרית. זה בית כנסת ייחודי, שבו מבקרים המונים מדי יום. הבאים בשעריו מביטים בהשתאות בפאר הניבט מכל פינה. בית הכנסת מעוטר פסיפס מרהיב, מן הרצפה ועד התקרה, והכול עבודת יד, באבן טבעית. היצירות מספרות את ההיסטוריה של העם היהודי ושל ארץ ישראל, דרך סיפורי התנ"ך ועוד.

זה מפעל חיים של איש אחד: ציון בעדאש ז"ל. ציון השקיע בבית הכנסת את כל חייו. את הרעיון העתיק מבית כנסת באי ג'רבה שבתוניס, ששם נולד, ומכאן גם כינויו בפי תושבי המקום: 'הג'ריבה', או 'התוניסאי'.

מיליוני אבני פסיפס

ציון עלה לארץ בעודו נער, והמשפחה קבעה את מגוריה בעכו. יום אחד, כשראה מסגד מפואר, אמר בליבו שיבוא יום ועכו תתפרסם בזכות בית כנסת מפואר עוד יותר. שנים חלפו, ציון מונה לגבאי בית הכנסת 'אור תורה', שנבנה בידי עולים מתוניס, והחלום התגשם. בבית הכנסת מאה וארבעים חלונות ויטראז', שבעה היכלי תורה ומיליוני אבנים טבעיות מארץ ישראל. ארבע קומות למבנה: בית מדרש, בית כנסת, עזרת נשים ומתחם מרגש לזכר קדושי השואה הי"ד.

בעדאש נפטר לפני כשבעה חודשים. "רבים מתושבי העיר ומחוצה לה ליוו אותו", מספר הרב אברהם הרוש, משלוחי חב"ד בעיר. "ציון היה נערץ על הכול. הוא הקפיד שכל יצירה תהיה מדוייקת בתכלית. כשראה את דברי הרבי מליובאוויטש כי קני המנורה צריכים להיות אלכסוניים ולוחות הברית מרובעים – דאג שכל היצירות החדשות בבית הכנסת יהיו כאלה".

נס גדול

בתו, יפה, ממשיכה את דרכו של אביה. "בכל יום באים לכאן מאות מבקרים", היא מספרת, "ובהם תיירים מכל העולם. כולם יוצאים בהתפעלות וגם לומדים דברים חשובים על עם ישראל ותורת ישראל. אבא חי ונשם את ארץ ישראל ואת התורה הקדושה. הוא היה נהנה ללוות את המבקרים, לספר ולהסביר. קודם פטירתו השאיר לנו הנחיות בדבר המשך התפעול".

את הדיווח על כוונות הפיגוע קיבלה בהפתעה גמורה. "התקשרו אליי ואמרו לי לבוא בדחיפות לבית הכנסת. באתי וראיתי צוותי תקשורת רבים. אחד העיתונאים סיפר לי כי עכשיו הותר לפרסום שזה בית הכנסת שסומן כמטרה לביצוע פיגוע גדול. הייתי בהלם. ניצלנו בנס גדול. אמרתי לכל העיתונאים שאין לי ספק כי אבא פעל בעבורנו מלמעלה אצל בורא העולם".

בית הכנסת בעכו. מפעל של איש אחד

קטגוריה: