באדיבות הקול היהודי
"להיכנס ליהודי אל תוך הפלאפון"

דורון הגי מפיץ סיפורי צדיקים באינטרנט. "לפעול בדרך של ועשה טוב". הגי מפיק סרטוני אנימציה על סיפורי צדיקים - "כשיפוצו מעינותיך חוצה - האינטרנט הוא ה'חוצה' שאין למטה ממנו"
מזה זמן רב שמערכות האינטרנט מנוצלות לעניינים של קדושה, החל מהלכה יומית במסרון וכלה בשיעורי דף יומי בשידור חי. דורון הגי מפרסם באינטרנט, בווצאפ ובפייסבוק, סרטוני אנימציה לילדים ובהם סיפורים חסידיים ורעיונות שונים ביהדות.

בראיון לקול היהודי מספר הגי, כי בשנה האחרונה הפיק כמאה סרטונים בהם למעלה מ-700,000 צפיות. "בחסידות כתוב שהחידוש של משיח הוא להפוך את התורה לבחינת ראייה" מסביר הגי, "זו המטרה שלנו בסרטונים, לקחת את התורה, את פנימיות התורה, גם את הדברים היותר עמוקים - ולהציג אותם בצורה שאפילו ילד קטן יוכל להצביע ולהגיד 'זה א-לי ואנווהו".

הגי לא מוותר ומסביר לנו את העניין, איך לא? בסיפור חסידי. "מספרים על סנגורם של ישראל, ר' לוי יצחק מברדיצ'וב שפנה פעם לקדוש ברוך הוא ואמר: 'אם היה את התאוות בספר ואת התורה בחוץ היה לך מה להגיד, אבל כיוון שעשית הפוך ושמת את התורה בספר ואת התאוות בחוץ כבר אין לך מה להתלונן על עם ישראל".

כששואלים את הגי מאיפה הגיע לנושא הסרטונים הוא מספר כי בהתחלה עסק דווקא בכתיבת ספרים מאויירים, אולם מסיבות שאינן ידועות לו הספרים לא הצליחו לתפוס כראוי. "כשראינו שזה לא הולך הפסקנו עם זה, אבל אני המשכתי לכתוב". הגי מספר שאשתו שמתעסקת בגרפיקה החליטה פעם לנסות ליצור סרטון אנימציה של אחד הסיפורים ו"כשראינו שזה הולך החלטנו ללכת על זה".

| להיכנס ליהודי אל תוך הפלאפון

"יש פה משהו מיוחד שאפשר להיכנס ליהודי אל תוך הפלאפון" אומר הגי ומספר שכיום הוא ואשתו מוצאים שנים שלושה סרטונים בשבוע כשחלקם מתורגמים למספר שפות. לדבריו, קהל היעד העיקרי של הסרטונים הוא ילדים דתיים, אך הם יכולים לגרום הנאה גם למבוגרים וגם למי שאינו שומר תורה ומצוות.

"כתוב על עמלק שהיה מזנב את הנחשלים, אז אנחנו מקווים שבלעומת זה - בצד הקדושה, החומר שאנחנו יוצרים יפגוש אנשים שנמצאים באיזו צומת דרכים ובעזרת ה' יעזור להם למצא את הכיוון והסרטון הזה יתפוס אותו".

הסרטונים מגיעים אפילו למקומות נידחים בעולם ואפילו לגויים שנהנים לצפות בסרטונים. "יש לנו מנויה אחת ממרוקו שסבא של סבא שלה היה יהודי והיא רואה את הסרטונים בצרפתית. פעם גם קיבלתי תגובה עם תרגום גוגל ששלח לי מישהו ממצרים וכתב שהוא מאוד אוהב את ישראל, בית חב"ד עולמי".

'המלך בשדה' סרטון של הגי לימי אלול

| השגחה פרטית

הגי מספר שהוא מרגיש בכל העניין שליחות של הרבי מליובאביטש. לדבריו הסרטונים מהווים "בית חב"ד באינטרנט". "אני מרגיש שהרבי מלווה ודוחף את הפעילות בכל צעד ושעל", אומר הגי ומספר גם סיפור השגחה פרטית מ'אגרות הקודש'.

"התחלנו פרוייקט על ספר הזכרונות - ספר של סיפורים שעברו במסורת החב"דית על תחילתה של תנועת החסידות בעולם. מיד אחרי הוצאת הסרטון הראשון בפרוייקט, נפתח לנו באיגרות קודש מכתב שהרבי כתב למתרגם ספר הזכרונות, בו הוא מרחיב על חשיבות הספר ועל הצורך להוציא ולפרסם אותו", לדברי הגי הסיפור הזה הוא "דוגמא אחת מיני רבות".

| לפעול באופן של 'עשה טוב'

להגי יש הרבה מה להגיד גם על היחס למדיה בציבור התורני, "היום מדברים הרבה נגד המדיה, אני מסכים שהמדיה שבויה היום בקליפות, אבל לדעתי הפיתרון צריך להיות בעיקר הצפה של המדיה בתכנים פנימיים וערכיים".

"אם היינו משכילים לתת לנוער הקדוש שלנו את העניין של הראייה באופן של קדושה, הוא לא היה צורך את הדברים הלא טובים. בעיות צריך לפטור לא רק בסור מרע אלא בעיקר בעשה טוב".

לסיום מזמין הגי את הציבור להיחשף לסרטונים בערוץ 'פני מלך' ביוטיוב, בוואצאפ או באפליקציה שיוצאת כעת לדרך. "המשיח אמר לבעל שם טוב שהוא יתגלה 'כשיפוצו מעינותיך חוצה', המדיה והאינטרנט זה ה'חוצה' שאין למטה ממנו".

קטגוריה: