עיניהם של נציגי 'הצלב האדום' התמקדו בנער היהודי שנשבה בידי הירדנים. הם הביטו בעיניו המבוהלות ושוחחו עם שוביו הקשוחים. הוא נבהל ונמלט לתוך המחנה. אבל דווקא הרגעים האלה הצילו אותו.

כמעט שבעים שנה חלפו מאז נפילתו של הרב מאיר-לייב שפירא בשבי הירדני, באותם ימים קשים של מלחמת השחרור. הוא נולד בשנת תרצ"ג בירושלים, ובילדותו התגורר סמוך לחורבת רבי יהודה החסיד. זכורים לו היטב המתחים עם הערבים גם קודם הקמת המדינה: "היה מסוכן להיכנס לרובע המוסלמי. גם ללכת לכותל המערבי לא היה פשוט". המתח הגיע לשיאו אחרי החלטת האו"ם על הקמת המדינה. הערבים התפרעו ומצור הוטל על הרובע.

נפילת הרובע

לקראת עזיבת הבריטים נערך היישוב היהודי למלחמה. היו משפחות שנטשו, אבל הוריו החליטו להישאר. "היינו תשעה ילדים. לאן יכולנו ללכת?", הוא מספר. "הצעירים השיגו נשק. הערבים ירו מכל כיוון. ישבנו בבית, ופתאום נכנס מישהו וצעק: 'לברוח, הערבים כבר כאן'. הסתתרנו במרתף אחד הבתים".

כוחות הלגיון הירדני הצטרפו למִתקפה על הרובע. הנער הצעיר ראה מחזות קשים. באחת המִתקפות ניצלו חייו בניסי-ניסים. אחרי שבועיים של לחימה נכנעו התושבים. סוכם שגברים בגיל הלחימה יובלו לשבי ואילו נשים, זקנים וילדים יועברו לירושלים המערבית. אך הירדנים הפרו את ההסכם ולקחו בשבי גם צעירים וזקנים.

שבי במדבר

הוא הופרד מבני משפחתו ונלקח בשבי, עם שלוש-מאות שבויים. תחילה נלקחו לכנסייה הארמנית, הסמוכה לרובע היהודי. למחרת העבירו אותם ליריחו. השבויים היו תשושים ורעבים. דבר לא בא אל פיהם. "בכל נקודה שעצרנו בה אִפשרו השובים לערביי המקום לפרוק עלינו את זעמם", הוא נזכר ברגעים הקשים.

אחרי מסע מפרך הגיעו השבויים לרבת עמון. המון מוסת קיבל את פניהם בצרחות וקללות. משם נלקחו למחנה שומם בלב המדבר, ורק עתה קיבלו מעט אוכל. אוכל? לא ממש: "נתנו לנו ביסקוויטים מתולעים ומלאי נמלים. התברר שהביסקוויטים יוצרו שנים לפני-כן. ניקינו אותם מהתולעים והנמלים וזה מה שאכלנו". התנאים במחנה היו קשים ביותר.

מכתבים בשרוול

הוא שוחרר אחרי ביקור משלחת 'הצלב האדום'. "חברי המשלחת זעמו בראותם ילדים וקשישים בין השבויים ודרשו לשחררנו", מספר שפירא. זמן קצר לאחר מכן בא רכב לקחת את המשוחררים. השבויים שנשארו ניצלו את ההזדמנות הנדירה ותקעו בתוך שרוולו מכתבים אישיים לבני משפחתם.

הנער הנסער שוחרר ליד שער הפרחים, ושם חיכו לו הוריו ועוד תושבים נרגשים. משרוול בגדו חילץ את מכתבי קרוביהם והפיח בהם רוח של תקווה.

מוצל משבי. הרב שפירא (צילום: אהרן קליגר)

בניית אתרים בניית אתרים

קטגוריה: