רבים שואלים איך ייתכן שחודשים ארוכים מתנהלת בדיקה בעניינו של דרעי ופתאום דווקא עכשיו היא הופכת לחקירה? אז אסור לטשטש את התפקיד המכריע שמילאה התקשורת בהתנפלותה על דרעי בהכשרת הקרקע והלבבות להכרזה על פתיחה בחקירה פלילית. התקשורת דחפה והחקירה נפתחה.
צריך להדגיש עוד נקודה, אם אכן החקירה המשטרתית היא בנושא הדירות והבתים הרי שדמו של דרעי הותר עד כדי כך שכל כלי התקשורת הפרו צו איסור פרסום (שאסר לפרסם כל פרט על החקירה) ועברו על החוק, בצורה שאם דרעי היה מעז לעשות הוא כבר היה עומד תחת חקירה משטרתית וביקורת תקשורתית חשובה. אבל חוק בישראל הרי נועד כדי שאם מזרחים יעברו עליו אפילו בשוגג יוכלו לחסל אותם.
בכתבה שעשיתי אתמול בניסיון לאזן קצת את התמונה ולהציג זווית נוספת עולה טענה כי בדיקת דירות מסוג זה שנעשה לדרעי ובני משפחתו הרחבה לא נעשתה מעולם לשום איש ציבור אחר, וכי היא יושבת על אדנים של תפיסת המזרחי כמי שלא אמור שלא תהיה לו דירה, בוודאי שלא תהיינה לילדיו דירות.
פרופסור אמנון רז קרקוצקין הוא זה שאבחן באשר לפרשת דרעי הראשונה כי "משפט דרעי כולו סובב סביב השאלה מאיפה לעזאזל יש לפרענק דירה?''. לא היה בתולדות מדינת ישראל דבר כזה.
פרשת דרעי השנייה, לפי הייצוג התקשורתי הגזעני שלה עסוקה כולה בשאלה: מאיפה לעזאזל יש לילדיו, לחתניו ולבני משפחתו הרחבה של המזרחי דירה? גם זה לא בסדר, וגם זה חסר תקדים וגם זה מבוסס על אותו אלמנט גזעני פנימי שקט שלוחש "למזרחי ולילדיו יש בית, זה לא בסדר, או לפחות נורא מרגיז. הם לא היו אמורים להיות במעברות?''.
המערכה התקשורתית הזו לא החלה עכשיו, אי אפשר להבין את כל פרשת דרעי הנוכחית שלא בהקשר למערכה התקשורתית הארוכה שנועדה והצליחה להטמיע, על בסיס שילוב קטלני של סטריאוטיפים אנטי מזרחים ואנטי חרדיים את דמות החרדי הספרדי כשיילוק יהודי בן עדות המזרח שכל מה שמעניין אותו זה הכסף וליטרת הבשר של בד''צ בית יוסף.
ופיסות מידע בקטנה, למתעניינים ממש:
* אף אחד לא חקר אף פעם מאיפה יש לבני ובנות וחתני ואחי ואחיות אישי ציבור אחרים דירות לילדים.
*צריך להודות, אחת החידות שאף פרשן לענייני חרדים לא יודע לענות עליה בביטחון, היא איך החרדים מצליחים לקנות דירות לילדים? יש אין ספור חרדים שלשמונת ילדיהם יש דירות ואף אחד לא מצליח להבין איך. "לפי הסיפור על דרעי, צריך לחקור עכשיו את כל החרדים'' אמר הבוקר מרדכי לביא ברדיו ''קול חי''. על פי הנתונים המדהימים שפרסם איתן רגב ממכון טאוב: לפי נתוני רשות המיסים 17 אחוז מרוכשי הדירות להשקעה בשנים 2012-2014 היו משקי בית שהכנסתם הכוללת היא פחות מ-7000 ש"ח בחודש. מישהו הולך לחקור את כולם?
*החרדי הספרדי הוא כל כך בקצה שרשרת ההעדפות של הגמוניה, עד כדי כך שלא רק שלא בדקו אישי ציבור חילונים מהיכן יש לילדיהם דירות. אף פעם אף אחד לא ערך בדיקה אפילו על אישי ציבור חרדים אשכנזים, בשאלה מאיפה יש לכל ילדיהם דירות והרי יש להם לכל ילדיהם דירות ואף אחד לא מבין מניין.
*דרעי היה למעלה מעשר שנים מחוץ לחיים הפוליטיים ועשה עסקים. לא יכול להיות שהוא עשה קצת כסף? אומרים שהוא דיי מוכשר.
* ואם לפוליטיקאי (לאו דווקא דרעי) יש למשל חתן שנשוי לבתו, שהביזנס שלו זה לקנות דירות קטנות ולהשכיר אותן, מה לא בסדר בזה? ואיך זה קשור לפוליטיקאי עצמו?
*צייץ אתמול סמי פרץ עורך עיתון כלכלי חשוב: ''רק הערה נדלנית מתבקשת: כל דירת שלושה חדרים עלובה בתל אביב עולה יותר מווילה מפוארת עם בריכה ומרתף יינות בספסופה.

קטגוריה: