ידעו חז"ל שיש קושי אדיר לאדם לשתוק ולא להגיב בשעת מריבה, שכן אם האדם ישתוק הוא יראה לכל שהוא הפסיד ואינו שווה כלום, אך מעודדים אותנו חכמים להיפך, ואומרים לנו: אל תגיב, תשתוק - ובאותו רגע העולם עומד על תילו בזכותך, והקב"ה ישלם לך שכר רב, כמו הצער הרב שהיה לך שלא הגבת!.
ישנו מעשה מדהים שאירע לפני 22 שנה, בעיר 'אפטא' שבפולין הקרה: היה זה בערב יום הכיפורים, יהודים רבים מכל רחבי העיר נהרו באימה אל תפילת ליל כיפור, בבית הכנסת המרכזי שבעיר. בית הכנסת היתה עמוסה מפה לפה, אך לפתע, טרם תחל התפילה, פרץ ויכוח קולני וסועד בין שניים מהמתפללים: "אינך מבין שצריך להיות כך...", אמר האחד, בעוד שחבירו משיב לו אש ואומר: "אל תהיה שוטה, ההיפך הוא הנכון". הדבר משך את תשומת ליבם של כל עשרות המתפללים שהתקרבו לעברם והחלו לקחת חלק בויכוח הסוער והחם. מחצית המתפללים עמדו מאחורי האחד והצדיקו את טענותיו, בעוד שהשאר עמדו לצידו של האחר והשמיצו את הצד השני.
העניינים התחממו ומילים קשות נזרקו מצד אחד למשנהו. רב העיר היה המום וחיכה לסיומו של הויכוח, אך לא כך היה. לפתע, קם אחד מהצדדים בזעם, לקח את המחזור של יום הכיפורים והשליך על ראשו של המתנגד לו. הלם ושקט מוחלט בבית הכנסת. המתפלל שספג חבטה בראשו, החליט שהוא לא נשאר חייב, אחז גם הוא במחזור העבה ביותר שבבית הכנסת וזרק בחזרה אל יריבו. תוך מספר שניות, נראה מחזה איום ונורא: בית הכנסת התפלג ל-2 קבוצות שהחלו להתקוטט אלו עם אלו ולהשליך ספרי קודש אחד על השני.
היה רק אדם אחד, מלבד הרב, שעמד מהצד ולא הגיב והתערב בנעשה, היה זה ר' שבתאי הישיש, כורך הספרים. לאחר מספר דקות כשהרוחות נרגעו וחלק מהמתפללים עזבו את המקום, ניגש הרב אל ר' שבתאי ואמר לו: "אני מברך אותך, שבזכות כך שלא נטלת חלק במחלוקת הנוראה, תזכה לשנה מבורכת ב"ה". רבים חשבו שהרב מתכוון שכעת, שסידורים רבים נקרעו, אכן תהיה לו השנה עבודה רבה ומשכורת גדולה. אך הם אינם ידעו, שבשמיים נעשה רעש גדול מכך שר' שבתאי לא התערב, על אף שיכל להביע דיעה ולהוסיף אש למדורה. ומהשמיים נגזר שבזכות כך שר' שבתאי הישיש בלם את פיו בשעת המריבה הקשה, הוא יזכה להיפקד אחר שנים רבות ללא ילדים, בבן שיאיר את כל עם ישראל. ואכן באותה שנה נולד לו בן קדוש, הרי הוא המגיד הקדוש מקוזני'ץ זצ"ל, שהיה גאון ומקובל גדול שהנהיג את עם ישראל באותה תקופה.

קטגוריה: