ההרס בבית אל בעיצומו

אברהם שפירא

כלי ההרס שהגיעו ליישוב החלו בהרס בתי דריינוף בבית אל על פי פסק בג"ץ היום. ארגון 'חוננו' פתח חמ"ל עצורים מיוחד במקום
לאחר תקוות בקרב תושבי בית אל לגבי שינוי פסיקת בג"ץ בעניין הרס בתי דריינוף ביישוב, החליט הבוקר בג"ץ לדחות לאלתר את הבקשה של העותרים ולהורות, ללא שינוי, על הרס 24 יחידות הדיור במערב בית אל.

ארגון 'חוננו' פתח חמ"ל מיוחד בבית אל בעקבות ריבוי המעצרים ובו ירוכזו הטיפולים בעצורים. ארגון מפעיל מספר עורכי דין בשטח, חלקם בתחנות משטרה ובית משפט המעניקים יעוץ משפטי לעצורים.

"בסופו של דבר, וזה עיקר:" כתבו שופטי בג"ץ נאור, ג'ובראן וחיות. "פעולותיה של העותרת שנועדו לשנות מתוצאת פסק הדין וכן האצת הליכי התכנון במסגרת הדחייה שניתנה לפנים משורת הדין עד יום י"ד באב התשע"ה, אינן מצדיקות לסטות מכלל סופיות הדיון".

"יש לזכור במה עסקינן בהליך זה: מדובר בשני מבנים שנבנו על-ידי חברה קבלנית באופן בלתי-חוקי, כאשר לאחר שנים של התדיינות קבע בית המשפט בעניין קאסם כי עד כאן ולא יותר. העתירה הנוכחית אינה מחדשת דבר שיש לו משמעות משפטית לעומת העתירה השנייה שנדחתה אך לאחרונה, ודינה להידחות על הסף" כתסו השופטים לסיום.

בימים האחרונים הרחשו עימותים סביב המבנים שבתחילה הוחזקו בידי מאות תושבים. ביום שני בלילה פרצו כוחות משטרה ויס"מ למבנים ופינו עד לשעות הבוקר את כל התושבים מהמקום. בהמשך היום והלילה האחרון התרחשו עימותים נוספים בין שוטרים לתושבים. בתחילתם הכריז צה"ל על היישוב בית אל כשטח צבאי סגור ובמהלך הלילה נעצרו כשישה מפגינים ונפצע כאחד.

בית אל, הלילה (ענבל גרוס, סוכנות תצפית)
בית אל, הלילה (ענבל גרוס, סוכנות תצפית)

ביום שני נרשמו עימותים רבים בבית אל ופעולות נוספות במחאה על פינוי הבניינים. שדות הוצתו בידי יהודים סמוך לכפר ג'ילזון וסמוך לכפר תורמוסעיא בבנימין. כוננות 'תג מחיר' הוכרזה באזור יו"ש ומפגינים באזור נתניה קראו לשוטרים ולחיילים לסרב פקודה. כמו כן, שוטר מג"ב סרב פקודה להשתתף בגירוש.

במועצה המקומית בית אל הגיבו להחלטה ואמרו כי "נדהמנו מאטימותו של בג"ץ ומהתעלמותו מהאישורים שהוסדרו לבניין. מצער מאוד לדעת שבג"ץ קידש מלחמה על הבתים הללו והתעלם מהשכל הישר. יחד עם זאת" הוסיפו מהמועצה, "נכבד בצער את הפסיקה".

התושבים ממשיכים לקרוא לציבור להגיע למקום ולמנוע את ההרס.

באדיבות הקול היהודי

קטגוריה: