לא נתפלא אם בעוד זמן יתגלה כי מאחורי הלחץ התקשורתי בעניין מנגיסטו עומדים גורמים שכל מטרתם להוריד את ישראל על ברכיה

מי ה'חכם' שיעץ לבני משפחת מנגיסטו להפעיל לחץ תקשורתי על הממשלה כדי לחלץ את בנם מרצועת עזה? אחת מהשתיים: או שכל כוונתו לנגח את הממשלה ולחולל תסיסה ציבורית חסרת תועלת; או שהוא סבור כי הציבור הישראלי מטומטם עד כדי כך שיתמוך בשחרור מרצחים בתמורה לאדם שבחר לטפס על גדרות ולהיכנס לרצועת עזה.

כל בר-דעת המבקש להשיג את שחרורו את מנגיסטו, והמכיר את הלך הרוחות בציבור הישראלי, מבין שפרסום העניין ולחץ תקשורתי הם הדבר האחרון שיביא לידי שחרורו. שום ממשלה לא תהיה מוכנה לשחרר מרצחים בעבור אדם כזה. הסיכוי היחיד לשחרור האיש הוא שבצד השני ירגישו שאין להם ביד שום נכס בעל ערך, אלא מקרה סוציאלי. כן, זה יכול לארוך זמן, אבל זה הסיכוי היחיד.

בפרשת גלעד שליט נשמעה טענה שהמדינה אינה יכולה לוותר על חייל שנשלח על-ידה. גם במקרה כזה אין הצדקה לתשלום כל מחיר. אין למדינה רשות לסכן את שלום אזרחיה אפילו כדי להציל חייל. אולם במקרה שלפנינו אין למדינה שום אחריות. מי שבחר לטפס על גדרות ולהיכנס לרצועת עזה, הוא לבדו אחראי לתוצאות מעשהו, עם כל הצער והכאב שבדבר.

לא תמימים

אם כן, מה עומד מאחורי ההחלטה לצאת ברעש תקשורתי ובתרועות רמות בפרשה זו? ייתכן שמי שיעצו לעשות כן אינם תמימים או טיפשים כלל. לא מופרך שמה שעומד לנגד עיניהם אינו חילוצו של מנגיסטו, אלא הכנעתה של ישראל מול החמאס.

בימים האלה מציינים עשור לחורבן היישובים היהודיים בחבל עזה וגירוש אלפי תושביהם. גם אז עמדו רבים וטובים וזעקו עד כלות כוחותיהם – מה התכלית של המעשה המטורף הזה? איזו תועלת הוא יביא לנו, מלבד הענקת ניצחון לאויבי ישראל? הזהירו שהיציאה מרצועת עזה תאפשר להבריח לתוכה כמויות אדירות של טילים ואמצעי לחימה. התריעו שבמקום ירי מרגמות על יישובי גוש קטיף יהפוך אזור הדרום כולו למוכה טילים.

אבל היו מי שאטמו את אוזניהם משמוע ושעטו בברוטליות לעבר החורבן והגירוש, בתמיכתה הדורסנית של התקשורת. ואתה שאלת את עצמך: האם נסתתרה בינתם? וכי אנשים אינם מבינים שזו הולכת להיות בכייה לדורות?

חלפו הימים והמרצע יצא מן השק. פתאום התחילו בכירים בזירה הפוליטית והתקשורתית להודות שהמטרה העיקרית לא הייתה קידום השלום או שיפור הביטחון. היעד המרכזי היה שבירת רוחם של המתנחלים. השנאה לגיבורי החיל, מיישבי ארץ ישראל, הייתה גדולה כל-כך, עד שהכול היה כשר כדי להכות בהם.

בעקבות הכסף

לא נתפלא אם בעוד זמן יתגלה כי גם מאחורי הלחץ התקשורתי בעניין מנגיסטו עומדים גורמים – ישראליים או זרים – שכל מטרתם להוריד את ישראל על ברכיה ולחזק את אויבי ישראל. החשד הזה יתבסס יותר כשנראה פתאום סכומי כסף אדירים מושקעים בקמפיין הזה. מי שילך בעקבות הכסף יגלה את מקורותיו ואת מניעי הגורמים המזרימים אותו.

את הגל הזה צריך להדוף בעודו באיבו. יש להבהיר חד-משמעית: לא תהיה שום עסקה ולא ישולם שום מחיר. יש גבול!
באדיבות חבד, הרב מנחם ברוד

קטגוריה:

תגיות: ,