דירות נופש כשרות למשפחה החרדית

אם פעם חשבו בטעות כי משפחות חרדיות אינן יוצאות לנופש, היום כבר ידוע שמשפחות חרדיות בהחלט כן, והן אפילו צרכניות נלהבות של שירותי הנופש והקיט המוצעים לכולם. עם זאת, הן נבדלות בכמה מאפיינים החשובים להן כדי להמשיך ולקיים את אורח החיים שלהן גם כשהן מתרחקות מהקהילה. לכן, הקריקטריונים לבחירת דירת/בית נופש ברורים וחייבים לענות על צורכיהן המיוחדים. בשנים האחרונות חלו כמה וכמה שינויים תרבותיים וחברתיים בישראל שהגבירו את הפתיחות והפכו מקומות רבים לידידותיים למשפחה החרדית הנופשת, כך שאפשר בקלות יחסית למצוא דירת נופש בקרבת אטרקציות ומרכזי קניות של מזון כשר.

סביבה טובה, גם ערכית

רצוי שהסביבה תהיה חרדית או שומרת מצוות כמובן, אבל ברור שלא תמיד זה אפשרי. עם זאת, משפחות חרדיות לא יחשפו את עצמן לאורח חיים שרחוק מאוד מהסטנדרטים שלהן. כלומר, סביבה משפחתית סבירה והגונה, כזאת שלא תהיה בה התחככות עם הרכב אנשים שרחוק מאוד מהשקפת עולמם של החרדים. מכיוון שחרדים משתלבים בשכונות רגילות יותר ויותר, ההיצע של השכונות הולך ומתרחב. היום יותר משפחות נוסעות גם לחגים במקום להישאר בבית. קרבת דירות נופש לבתי כנסת בכלל ולמקוואות בפרט הופכת אותן למבוקשות מאוד בקרב המשפחות בגלל הנוחות של היומיום וכמובן שמירת השבת, במיוחד אם הנופש נמשך גם בשבת ובחגים.

 

מאפייני הדירה או הבניין הרצויים

בדרך כלל רק וילות או דירות פאר אשר ניתן למצוא במקומות כמו הרצליה, תל אביב, ירושלים ועוד מכילות את מספר הנפשות במשפחה חרדית. נוסף על כך, יש לזכור את בעיית המעלית משום שלא בכל בניין יש מעלית שבת, ומשום שבמשפחות רבות ילדים קטנים ותינוקות, וההתנהלות עם תיקים רבים ועגלות מקשה עליהן מאוד. וילה, יחידת דיור גדולה או קומה נמוכה יחסית יגדילו את הביקוש של הדירה. אם יש בבניין מעלית שבת והיא מתוחזקת כיאות, גם בניין כזה בא בחשבון. הדירה עצמה צריכה להיות בעלת חדרים רבים כשמדובר במשפחה שלה ילדים רבים. משפחות חרדיות רבות משתמשות במיטת קומתיים כדי לחסוך מקום, אבל עקרון הפרטיות וההפרדה בין ילדים להורים ובין בנים לבנות הכרחי ואי אפשר להתפשר עליו.

מה עוד נחוץ למשפחה החרדית?

מלבד תקינות הציוד, הריהוט ואסתטיקה, כמובן, יש כמה דרישות שיש לעמוד בהן: בחדר ההורים חייבת להיות מיטה עם הפרדה יהודית, כמקובל אצל זוגות דתיים, או בשתי מיטות נפרדות או בהפרדה של מזרנים, כל משפחה והנוהג שלה. כמו כן, מלבד ציוד חשמלי שעומד בתקנות הכשרות והוא נקי מחמץ בפסח, לדוגמה, לא נעשה בהם שימוש לבישול טריפה, יש צרכים נוספים. המטבח עצמו צריך לאפשר הפרדה בין בשר לחלב בשני כיורים, ואם המשפחה אינה מביאה אתה כלים מהבית, הכלים העומדים לרשותם חייבים להיות כשרים ומופרדים כיאות. אם כי משפחות רבות מעדיפות לעשות שימוש בכלים חד פעמיים לאורך החופשה. אלה הם תנאים בסיסיים שדירה או בית לנופש המוצעים לציבור החרדי צריכה לעמוד בהם.

קטגוריה: ,

תגיות: , , ,