מרגש לראות מדי שנה בשנה את המוני הילדים, מכל חוג, עדה, זרם ואורחות חיים, הצועדים יחדיו במפגן של אהבת ישראל ואהבת התורה

הפצעים ברקמת עם ישראל, שנפערו במערכת הבחירות האחרונה, טרם הגלידו, ויש מי שבוחרים להמשיך את השיח המפלג שהתפרץ באותם ימים. אבל כולנו יודעים כי מתחת לקצף הפולמוס והמחלוקת מסתתר גרעין מאחד חזק ואיתן.

ראו איך נחלצנו להושיט עזרה לבני עמנו שנקלעו למצוקה בנפאל. איש לא שאל אם אותם מטיילים משתייכים למחנה זה או למחנה אחר ואם הצביעו לימין או לשמאל. פתאום, ברגע האמת, כולנו מרגישים יהודים, אחים, וצרתו של האחד היא צרת הרבים.

זכה רשב"י

רעיון האחדות אין פירושו בהכרח ויתור על השקפות ועמדות. כל גדולתה של האחדות ביכולת לשאת פערים והבדלים. אפשר להיות מאוחדים גם אם אין מסכימים, ואפילו כשיש חילוקי דעות חריפים. אפשר לחוש "כבוד זה לזה" גם אם האחד סבור שחברו טועה טעות גמורה, ואף כשהוא מתנגד בתקיפות לדעתו. אחדות משמעותה התכנסות סביב הנקודה המשותפת, החזקה מכל ההבדלים שבין איש לרעהו.

שורשיה של האחדות היהודית במהות המשותפת של כל חלקי עם ישראל. כולנו בני אברהם יצחק ויעקב. בכל יהודי שוכנת נשמה שהיא "חלק א-לוה ממעל ממש". יש לנו אלוקים אחד, תורה אחת, ארץ אחת. מכנה משותף זה מעניק עוגן איתן לביצור האחדות גם על רקע חילוקי דעות והבדלים באורחות החיים ובמנהגים.

את האחדות היהודית במלוא יופייה אפשר לראות בתהלוכות ל"ג בעומר. זכה רבי שמעון בר-יוחאי, שיום ההילולה שלו – ל"ג בעומר – מצליח לאחד מאות אלפי ילדי ישראל סביב התורה ומצוותיה. מרגש לראות מדי שנה בשנה את המוני הילדים, מכל חוג, עדה, זרם ואורחות חיים, הצועדים יחדיו במפגן של אהבת ישראל ואהבת התורה.

דווקא בתקופתנו המקוטבת יש לתהלוכות האלה ערך עצום בשבירת המחיצות המבדילות בין חלקי העם. האווירה שנוצרה בעת האחרונה הגביהה חומה בין חלקי הציבור. חומה זו עלולה למנוע מרבבות יהודים, שנשמתם צמאה למילה יהודית, לפנות אל הכתובת הנכונה. כאן, בתהלוכות ל"ג בעומר, הם חשים פתאום שכולנו עם אחד ושכל המחיצות האלה מלאכותיות ונטולות יסוד.

להתרגש ולשמוח

למעשה, תהלוכות ל"ג בעומר אינן אלא לבוש חדש למסורת יהודית עתיקה שהתקיימה ביום זה. בקהילות ישראל נהגו המלמדים לצאת עם תלמידיהם לשדה, לשחק במשחקי חץ וקשת, לספר להם על רבי עקיבא ורבי שמעון בר-יוחאי ולהעניק לילדים חוויה יהודית מיוחדת במינה. בימינו אנו מגשימים רעיון בסיסי זה על-ידי התהלוכות.

אי-אפשר שלא להתפעל נוכח אלפי ילדים, תינוקות של בית-רבן, 'הבל שאין בו חטא', המניחים יד על עיניהם ומרעידים את האוויר בקריאת "שמע ישראל, ה' אלוקינו, ה' אחד". אי-אפשר שלא להתמלא שמחה, למראה ההתאחדות המופלאה של ילדים מכל פלגי האוכלוסייה, המוכיחים בעצם התכנסותם כי השורשים היהודיים שלנו חזקים מכל הניסיונות להפריד בינינו.

והלוואי שהאחדות של ילדי ישראל ביום זכאי זה תחיש את התהלוכה הגדולה של עם ישראל כולו לקראת משיח צדקנו.

המוני ילדי ישראל בתהלוכות ל"ג בעומר (צילום: מנדי הכטמן) ובאדיבות הרב ברוד וחב"ד

קטגוריה:

תגיות: ,