כוחנו באחדותנו – דיור חרדי ביוזמה חברתית

בשנים האחרונות דובר רבות על מצוקת הדיור בציבור החרדי, אמרו שהבעיה הגיעה לנקודת רתיחה ושאין מנוס ממציאת פתרונות אשר ייצרו שכונות מגורים חדשות, בערים נוספות, שהיעוד שלהן יהיה לשיווק בקרב המגזר החרדי. פתרונות רבים נוסו לבוא למימוש, בניהם תכנית על הישוב חריש שיועד לציבור החרדי אך לא קרם עור וגידים, עלה רעיון להקצות אדמות באזורים בהם יושבים בדואים אך גם זה לא צלח ואף הצליח לעורר כעס רב וריבוי מחלוקות. המחירים של הדירות מרקיעים לשחקים ובתקופה זו של בחירות כולם מבטיחים ישועות ופתרונות קסם לפתרון הבעיה, שאמנם מורגשת באופן גדול יותר בקרב הציבור החרדי שמונה מספר נפשות רב יותר לכל משפחה, אך היא נחלתם של כל אזרחי ישראל באשר הם.

 

חרדים מסתפקים בפחות אבל שואפים ליותר

נכון שהציבור החרדי מורגל לחיים של צניעות והדגש ניתן למה שחשוב באמת – חינוך הילדים, חיי קהילה באזור בו שמירת תורה ומצוות היא נחלת הכלל, קרבת מקום המגורים למוסדות לימוד טובים ובתי כנסת, וכדומה.. אך החיים הצנועים ומתן החשיבות לדברים הערכיים שחשובים באמת לא מונע מהציבור החרדי לדרוש ואף להביא לידי ביצוע הרחבה של מגוון פתרונות דיור התואמים את צרכיו.

משפחות חרדיות רבות התרגלו לחיות בתנאים דלים. ניתן למצוא זוגות צעירים רבים שמתחזקים משפחה בת שלוש נפשות ויותר בדירה קטנה עם חלון אחד שפונה לרחוב סואן ומעושן בבני ברק. המטבח הופך למטבחון, האמבטיה הופכת למקלחון, הילדים ישנים ראש וזנב, ומה שפעם היה נחשב למחסן של הבניין הפך לדירה מאולתרת בה יכולה משפחה צעירה לגור. כשקוראים את התיאור למצב אפשר לחשוב שאותה דירה מאולתרת במקור הייתה מיועדת לשמש כמחסן לדירי הבניין תעלה מחיר זול וכך תצדיק את שימושה כדירה לזוגות צעירים, אך לא כך הדבר! גם דירה זו תעמוד על סכום של שלושת אלפים שקלים לשכירות חודשית.

האם המיקום של דירות מאולתרות בעיר בני ברק, בקרבת מקום לכל השירותים אותם הציבור החרדי צורך, מצדיקה את קיומה בתנאים דלים ושכירות גבוהה? תלוי את מי שואלים.

כל משפחה חרדית צעירה תעדיף את האופציה המאולתרת כדי להישאר בקרבת מקום ולגדל את ילדיהם כחלק מציבור רחב שדוגל באותה אמונה ואורח חיים דתי, מבחינה זו הפתרון אכן מצדיק את כל מה שמסביב. כדי למנוע מהילדים להיחשף לסכנות שאורבות ברחוב החילוני הפתרון של דירה קטנה וצנועה הוא ראוי ואף נכון לשיקול ולהשלכות שהוא מביא עימו, אפשר אפילו למצוא בזה קסם ייחודי שמשרה תחושה של אותנטיות יהודית ושורשית. אך מה קורה כאשר המשפחה מתרחבת ומספר הילדים כבר עומד על 4 נפשות? האם הקסם נשמר גם כשהילדים בגיל ההתבגרות?

 

אפשר אחרת

לציבור החרדי יש כוח פוליטי גדול, מדובר במגזר גדול מבחינה מספרית ואין שום סיבה בעולם שבמקביל למציאת הפתרונות המאולתרים, שמגנים על הדברים החשובים באמת, נציגי המגזר לא יובילו מהלכים שיאפשרו גם מגוון אפשרויות ופתרונות קבועים, כאלו שייצרו תשתית קיומית עתידית לציבור שמשתייך למגזר החרדי.

התקופה בה אלפי משפחות חרדיות מוצאות את עצמן במחסן רעוע עם חלון אחד, שפונה למגרש חניה עמוס ומלא פיח, צריכה להיגמר. מה עושים? איך מביאים ליצירת פתרונות דיור קבועים למגזר החרדי באופן מכובד וראוי? יש שתי אפשרויות למימוש הפיתרון, דבר שכבר קורה בפועל.

האפשרות הראשונה: התחרדות של שכונות בערים חילוניות. כאמור לעיל, הכוח הגדול ביותר של הציבור החרדי מצוי באחדותו. כולם פועלים על פי ההלכה ונשמעים לגדולי הדור ומובילי הדרך ההלכתית בציבור, דבר שמקל מאוד על יישום של אסטרטגיות מורכבות, כאלו שיועילו למגזר כולו. כדי להביא למימוש יעיל של דרך זו, צריכים מנהיגים ופעילים חברתיים בתוך הציבור, ואלו יגבשו את התכנית ויביאו את המידע לידי הציבור כדי שיוכל להוציאו לפועל. השלב הראשון הוא איתור שכונות מגורים שבהן יש היצע רחב של דירות למכירה, ואפשר אפילו בשכונות שהציבור החילוני מחשיב ככושלות ובעלות אוכלוסיה ממעמד סוציו אקונומי נמוך. יהודי מורגל במהותו הפנימית להפיח רוח חיים וקדושה במקום שבו הוא נמצא, אין לציבור החרדי מה לחשוש משכונות מגורים שבזמן הווה נחשבות לפחות אטרקטיביות, להיפך, כך ניתן למצוא דירות במחירים זולים, ולהכניס רוח של קדושה, תורה ומצוות, בתוך המציאות הקיימת. ברגע שהתקבלה החלטה שבשכונה הספציפית תתהווה אוכלוסיה חרדית, כל דייר שרוכש דירה יכול להיות רגוע ובטוח שבעתיד הקרוב הוא יוכל לספק לבני משפחתו את כל היתרונות שחיי קהילה חרדיים מציעים, אך את המחסן המעופש בבני ברק תחליף דירה של ארבעה חדרים בשכונות בפתח תקווה, ראש העין, דרום תל אביב, באר שבע ועוד..

האפשרות השנייה: בניה חדשה של יישובים חרדים כדוגמת בני ברק, אלעד, ביתר עילית, ועוד. קבלנים ויזמים רבים הבינו את הפוטנציאל העסקי הגדול שטמון בשיווק פרויקטים מתחום הנדל"ן לציבור החרדי. כאשר פעילים חברתיים, מתוך המגזר עצמו, ירכזו פניות מהציבור החרדי לחברות הנדל"ן השונות, הם יוכלו לייצר מציאות חדשה ולהביא את הפתרונות למימוש בעצמם! ברגע שקבלן יודע שהיצע של דירות למגזר החרדי בעלות שתואמת את יכולותיו לרכישה יביא למכירה בקלות, הוא ידאג לייצר את ההיצע ולהתאים אותו לביקוש, זה כזה פשוט. לדוגמא: חברת אורבניקה מפתחת שני פרויקטים כרגע, ואלו יכולים להפוך בקלות רבה למוקדי יעד שישמשו את הציבור החרדי. הפרויקט הראשון מציע שכונת מגורים ירוקה בכפר סבא, דירות למכירה בכפר סבא לרוב מוצעות במחירים יקרים ואין לציבור את האפשרות לרכוש שם, אך מה יקרה במידה והפניה לא תבוא מזוג צעיר אחד שמעוניין לרכוש דירה אלא מ – 30 זוגות? חוקי המגזר העסקי קובעים שללא ספק המחיר יצנח באופן משמעותי פר דירה, ולמי יש את הכוח לרכז כוח קניה שכזה אם לא לציבור שמורגל באורח חייו לשיתוף פעולה והפיכה לחלק אחד ושלם, כפי שכתוב – ישראל, התורה, והקב"ה – כולו אחד. ישנו פרויקט נוסף שאותה חברת נדל"ן מציעה בשכונת הדר גנים בפתח תקווה, וכמו המצב הקיים בכל הערים בישראל, כך גם דירות חדשות בפתח תקווה נמכרות במחירים גבוהים מאוד, כאלו שאין לציבור החרדי את האפשרות לעמוד בו ולשמש אותן כאופציה עבורן. ושוב, כוחנו באחדותנו, ברגע שנחליט לקום ולשנות את המציאות נוכל להביא לידי יישום מהיר יותר מכל מגזר אחר, לזה הורגלנו ודווקא עכשיו זה הזמן לנצל את כוחנו ולהביא לידי שינוי אמיתי.

 

לא מחכים – פועלים

שינוי אמיתי מתחיל בפנים, זו כל המהות של עבודת התשובה. כמו שגם אדם חרדי, ששומר תורה ומצוות, יכול להתעלות לדרגה של בעל תשובה ולעלות מחיל אל חיל, כך גם ציבור שמנהל אורח חיים מתוקן וערכי, יכול להסתפק בפחות ועדיין לשאוף ליותר.

ב"ה אנחנו חיים על אדמת הקודש של ארץ ישראל, אין לנו משטר קומוניסטי שעומד על ראשנו, ועל אף שישנם גורמים שמנסים להקשות על מציאות חיינו בתורה ומצוות, כל יהודי יכול להתגאות ביהדותו להדר בתורה ומצוות בגלוי ובפרסום ללא כל פחד או חשש! כתוב בספר הזוהר הקדוש שאין הברכה של מעלה שורה אלא בכלי שיש בו ממש, ואת הכלי הזה שבו תוכל להתלבש הברכה שהקב"ה מחכה להעניק ולהשפיע בנו – אנחנו צריכים ליצור בעצמנו. הביטחון בה' מעניק לנו את התקווה להאמין שהכל טוב ומאחר וטבע הטוב להיטיב, מכאן רק ילך ויהיה טוב יותר ויותר, אך כדי שהטוב הזה יוכל להתקבל ולהתממש בקדושה וטהרה, עלינו לפעול ולבנות כלים שבהם הוא יוכל להתלבש. אנחנו לא צריכים לחכות שיבואו ויציעו לנו מנחות פיוס או פשרה, אנחנו צריכים לדעת כיצד לנצל את כוחנו המשותף כדי לשאת ולתת באמונה, מתוך שאיפה להגדיל תורה ולהאדירה.

מדי שנה ישנם כ – 10,000 זוגות חרדים שמתחתנים, זהו גם המספר של הדירות החדשות שלהן הציבור נדרש מידי שנה! נתונים אלו הולכים וגדלים בכל רגע מאחר והציבור החרדי מונה משפחות גדולות ב"ה! מתי יקום זה שיעשה מעשה ויאגד את כולנו יחד לכוח קניה שכל קבלן ויזם בישראל ירצה לרצות וספק את צרכיו? יש מי שקמים ועושים מעשה, ויש עוד הרבה שיכולים לקום ולעשות, כי יש עוד הרבה שניתן לעשות לטובת הציבור כולו – זה הכל תלוי בנו.

קטגוריה: , , ,

תגיות: , , , ,