רפואת שיניים במגזר החרדי 

רפואת שיניים היא נושא מורכב בכל קנה מידה, בעל חוקי משחק מגוונים. אלא שיש אנשים אשר עבורם טיפולים אלה, שגם כך מעלים חרדה אצל לא מעט אנשים, עשויים להיות, לפחות על הנייר, מורכבים יותר. כזה בדיוק הוא המקרה של אדם מהמגזר החרדי שגר בעיר חילונית וצריך לגשת למרפאת שיניים.

 

לבוש הצוות הרפואי

חשוב להדגיש, בהמשך לנקודה הקודמת, כי סוגיית הלבוש, בעיקר של הנשים, לא נכנסת לרוב לתמונה במקרה של רופאים בכלל, וגורמי רפואת השיניים בפרט. במילים אחרות: לא ניתן, מן הסתם, לחייב רופאת שיניים, סייעת או כל גורם אחר בתוך מרפאת השיניים להתלבש באופן מוגדר וצנוע, גם אם ישנם גברים חרדים שעלולים להיפגע מכך.

ובכל זאת, היו דברים מעולם. בשנת 2011, טענה רופאת שיניים בסניף של מודיעין עלית, התנחלות חרדית הממוקמת סמוך לקו הירוק, כי נדרשה על ידי מנהליה ללבוש חלוק עם שרוולים ארוכים, לאחר שהתקבלו טענות על הלבוש שלה מצד הנמנים על האוכלוסייה החרדית. תגובת קופת חולים מאוחדת, במסגרתה פועלת אותה מרפאת שיניים, גרסה כי אין בעייתיות בדרישה זו, במטרה לכבד את קהל לקוחותיה.

 

מרבית החרדים מטופלים במרפאות השיניים הרגילות

כבר בשלב הזה, ראוי להדגיש כי בחלק גדול של המקרים, אין כל בעיה עבור הנמנים על המגזר החרדי לקבל טיפולים "כשרים", בהתאם לנהוג גם בקרב החילונים יותר. חרדים רבים מטופלים במרפאות השיניים הכלליות, המשרתות אוכלוסייה מכל המגזרים, מבלי שהם רואים בכך בעייתיות.

יחד עם זאת, ייתכן בהחלט כי מרפאת שיניים בנתניה הממוקמת באזור בו אחוז נכבד של חרדים תקפיד מעט יותר על הנהלים בה. כך, למשל, מרפאות אלה נוטות להעסיק כוח אדם מגוון, הן גברים והן נשים, במטרה לספק מענה לגברים שומרי תורה ומצוות אשר רוצים להיות מטופלים על ידי רופאים גברים, ולא נשים: החל מטיפולים פשוטים, ועד למקרים המורכבים של טיפולי השתלות שיניים ומצבים אחרים. כל עוד כוח האדם של המרפאה מאפשר זאת, ובהתאם לזמינות הרופאים, דומה שאין מניעה לעשות זאת. והעיקר - שצוות המרפאה יהיה רגיש וער למחוייבות ההלכתית של המטופל ויכבד את אורח חייו מבלי לגרום לו תחושה של אי נוחות או חוסר שייכות.

הקושי בא לידי ביטוי במקרים בהם אדם חרדי ניגש למרפאת שיניים באזור לא חרדי, אז צוות המרפאה לא מודע להגבלות ההלכתיות ועלול לפרש את דרישותיו של המטופל כמוגזמות או לא מקובלות. הדרך להתמודד עם זה - המון סבלנות והכלה, ולהבין שהקב"ה מזמן לך את ההזדמנות ללמד יהודים מעט מעולם ההלכה היהודית. כאשר הדברים יוצגו בפניהם כחיוב שאין מה לדון בפרטיו, בליווי של חיוך וסובלנות, אין שום סיבה שהדברים לא יתקבלו ויבוצעו.

 

טיפולי שיניים בחינם

בשנים האחרונות, היו לא מעט רפורמות בתחום של רפואת שיניים. רפורמה מרכזית נוגעת לטיפולי שיניים לילדים, ולצורך להקל ככל האפשר על האזרחים שידם הכלכליים אינם משגת לבצע אותם. וכך, בשנת 2010 החליטה ממשלת ישראל דאז כי ילדים עד גיל 8 יקבלו שורה ארוכה של טיפולים, בדיקות ואבחונים ללא תשלום. בשנים שעברו מאז התרחבה אוכלוסיית היעד, שמונה כיום ילדים עד גיל 12.

מה לכך ולאוכלוסייה החרדית? ובכן, מחקר שפורסם ב-2013 הצביע על עלייה משמעותית במיוחד של כ-35% בביצוע בדיקות שיניים בקרב חרדים, הנמנים על האוכלוסיות החלשות יותר מבחינה כלכלית, בעקבות השינוי. אחוז זה עדיין נמוך ביחס למגזר החילוני, אם כי העלייה באחוז הנבדקים היא משמעותית יותר.

קטגוריה: ,

תגיות: , ,