קן המקובלים, הרב יצחק כדורי זיע"א בן הרב כדורי-זאב דיבה בן עזיזה ואמו הרבנית תוּפאחה נולד בבגדד שבעיראק. נפטר בגיל מופלג בכ"ט בטבת ה'תשס"ו, 28.106. שנת הולדתו אינה ברורה, אך משערים כי נולד עוד בסביבות 1899. אביו, רבי זאב (כדורי) דיבה, סוחר בשמים, שלח אותו ללמוד ב"מדרש בית זלכה" – מקום הוועד של חכמי העיר, וכילד הוא פגש את רבי יוסף חיים בן אליהו ("הבן איש חי"). נחשב לעילוי כבר בגיל שבע עשרה, וסופר ששלט ברזי התלמוד. בהיותו בן שבע עשרה דרש בפני גדולי התורה בבגדאד, ועם תום דבריו נתבקש שלא להרבות בדרשות בעתיד מחשש לעין הרע. בשנת 1922 עלה לארץ ישראל ולמד בישיבת שושנים לדוד ובישיבת פורת יוסף שבעיר העתיקה בירושלים אצל הרב אפרים כהן.

בהגיעו לארץ-ישראל, חכמי ירושלים אמרו עליו "ארי עלה מבבל". באותם ימים סירב רבי יצחק כדורי להזדקק למתנת בשר ודם או להתפרנס מהציבור, ועל-כן החליט להקים כריכייה שהקים בעצמו, מצרור הכסף שהביא עמו מבגדד הרחוקה, ואכן במשך שנים עסק בכריכת ספרים לפרנסתו.לאחר מלחמת השחרור עם נפילת העיר העתיקה, עבר הרב כדורי ללמוד בישיבת המקובלים בית אל. התפרנס מעבודתו ככורך ספרים בשכונת הבוכרים בירושלים - שם התגורר. בהמשך כיהן כראש ישיבת המקובלים "נחלת יצחק", שנוסד על ידי בנו הרב דוד כדורי, ונכדו הרב יוסי כדורי, ללימוד כוונות התפילה לפי סדר הרש"ש, וכראש הבד"ץ "נחלת יצחק".

הסרטון המוצג כאן הינו חלונית מוטמעת מתוך אתר האינטרנט יוטיוב. זכויות היוצרים בתוכן שייכות ליוצר התוכן. קישור קרדיט למקור התוכן: לחיצה כאן

סמוך לנישואיו עם אשתו הראשונה, שרה, שינה את שמו לכדורי (שמשמעותו ירק). ליצחק ושרה נולדו שני ילדים – דוד ורחל.ב-1989 נפטרה אשתו, וב-1993, כשהוא בן למעלה מתשעים, נישא לדורית בן יהודה, חוזרת בתשובה שהייתה אז בת 42 לערך.

חיבר כתב-יד עב כרס בשם פתחי עולם שטרם פורסם, והוא חיבור בן 5 כרכים בענייני קמיעין וסדר עריכתן, סגולות, תפילות וייחודים[דרוש מקור].

רופאו האישי של הרב כדורי הוסיף לאחר פטירתו שהרב כדורי עישן סיגריות כל חייו. "כששאלו אותו, למה אינו מפסיק לעשן, הוא אמר 'עשן הסיגריות חשוב בשביל המלאכים', מכיוון שהוא קבליסט והתחום זה רחוק ממני, לא התווכחתי איתו. אתמול כשעשינו לו ברונכוסקופיה, מערכת הנשימה שלוהיתה כמו של איש בגיל 50".

הרב כדורי נהג בסגפנות והיה אוכל מעט מאוד, רק כדי להחיות נפשו. מאז היותו בן עשרים ועד סוף ימיו לא אכל בשר, ואילו דגים אכל רק פעמיים בשנה, בערב יום כיפור ובסעודת פורים.היה ישן שלש שעות בלילה, ובחצות הלילה היה קם כארי "שיהא הוא מעורר השחר" (כלשון השולחן ערוך) ולומד עד אור הבוקר. ביום ישן מעט שעה שעתיים ואת כל יתר הזמן הקדיש ללימוד תורה.מקורביו מספרים כי רבנו היה בעל זכרון פנומנלי, והיה זוכר בעל פה את כל דפי התלמוד הבבלי.

כוחותיו המיוחדים: באותם ימים חפש רבנו מגרש בכדי לבנות את ישיבתו, כאשר באו והודיעו לו כי מצאו מגרש סמוך לביתו, ביקש לראות את המגרש, כאשר ראה את המגרש סירב רבנו לקנותו באומרו כי המגרש מלא בקברים, רבנו מצא מקום אחר לבנות עליו את ישיבתו אשר נקרא בשם 'נחלת יצחק'.לאחר שנים ספורות חפרו באותו מגרש שרבנו סירב לקנות והתברר כי אכן המקום כולו מלא קברים, ועד היום עומד המגרש שומם מוקף בחומת פחים.

היה מיוחד בענוותנותו המופלגת, ובפרט באהבתו לכל יהודי באשר הוא, צדיק אמיתי מגזע קדושים, רבים צבאו על פתח ביתו לקבלת ברכה או לבקשת ישועה, חילונים כחרדים, אנשי עסקים, שרים ושופטים היו מבקרים בביתו ואת כולם קיבל רבנו בחמימות ובאהבה.רבים הסיפורים על תשועות וניסים ורבים הם האנשים אשר נושעו בזכות ברכותיו. עסק בקבלה מעשית, ואף נודע כ"זקן המקובלים", אולם כשנשאל על דרך הקבלה ענה, רק מי שמילא כריסו בש"ס ופוסקים מורשה ללמוד קבלה, ורק צדיק שלמד הלכה וגמרא רשאי לכתוב קמיעות.כמו כן נמצאה מחברת העוסקת בענייני קבלה בכתב ידו הקדוש.

בכ"ט בטבת ה'תשס"ו עלתה נשמתו הטהורה בסערה השמיימה, רבנו זכה לאריכות ימים מופלגת וחי מעל למאה ושבע שנה שהיו מלאים בתורה ותפילה.נפטר בגיל מופלג ב-כ"ט בטבת ה'תשס"ו (28 בינואר 2006) ונקבר בהר המנוחות. גרסאות שונות לגילו בעת פטירתו נעות בין 104 ל-110. במסע הלוויתו בירושלים השתתפו מאות אלפי בני אדם וערוצי הטלוויזיה שידרו ממנו שידורים ישירים.

בנו וממשיך דרכו בכינון הישיבה ומקובליה הוא דוד כדורי, ראש מוסדות נחלת יצחק בירושלים. לזכרו ולעילוי נשמתו חוברה תפילה הנקראת תפילת ישועות יצחק.

היום ההילולה של זקן המקובלים הרב יצחק כדורי זכותו תגן עלינו ועל כל עמו ישראל, זכינו להכיר אותו, ואני שמעתי מבנו שחיי כמעט 120 שנה כי הרי הבן איש חי נפטר לפני 104 שנים והוא הניח לו תפילין ושלח אותו לארץ ישראל ומחר בישיבת המקובלים חצות לילה ובקברו נערוך תפילה גדולה ביום ההילולה ולכן כל מי שרוצה שנרשום אותו לתיקון הגדול לזיווגי לפרנסה ולכל ישועה ישאיר שם בפרטי וכן כל מי שרוצה להתייעץ עם הרבנים המקובלים של ישיבת חצות בראשות הרב דודו בר ששת לכל שאלה בכל תחומי החיים וברכה אתם מוזמנים לפנות וזכות הצדיק תעמוד לנו אמן

הכנסו למוקד הישועות

קטגוריה: ,

תגיות: , , ,