קבלן יהודי שהתעמת עם ערבים שניסו להוריד את רכבו מהכביש התקשר למשטרה ומצא עצמו במעצר. עורך דינו מטעם חוננו: "החלטת המשטרה תמוהה ומעוררת השתאות"

קבלן מוכר בהתיישבות נעצר לאחר עימות עם ערבים ש"חתכו" אותו בכביש וגרמו לתאונה. לאחר שרדפו אחריו התפתח עימות בין הצדדים כאשר בסופו של דבר מצא עצמו הקבלן כשמוגש נגדו כתב אישום. בית המשפט קיבל את עמדת עו"ד דוד הלוי מארגון חוננו והורה על שחרורו בתנאים מגבילים קלים יחסית.

ראשיתו של הסיפור ביום שני האחרון. הקבלן, תושב אחד מישובי בנימין, עשה את דרכו לביתו בשעת לילה, כאשר בצומת ביר זית חתך אותו רכב ערבי גדול שפנה מכיוון ביר זית, וניסה להורידו מהכביש. רק בשל תושיית הנהג, שנאלץ לסטות לשוליים, רכבו לא התהפך, אך הרכבים השתפשפו, ולרכבו של הקבלן נגרם נזק המוערך בכ-10,000 ₪.

לדבריו, מיד לאחר מכן החל נהג הרכב הערבי, בו שהו שני נוסעים נוספים, לצפור ולנסות להוריד אותו מהכביש תוך עקיפות בקו לבן. הנהג, שפחד לעצור בכביש המפותל והמסוכן, וסבר כי מדובר בנסיון שוד או פיגוע כפי שאירע לא אחת לאחרונה, המשיך בנסיעה מהירה עד לישוב עטרת ונעצר בסמוך לשער, כאשר לאורך הדרך הרכב הערבי דולק בעקבותיו.

בשלב זה יצאו מהרכב שלושת הערבים. מנגד יצא הקבלן ושני עובדים יהודים שהיו עמו, ובין הצדדים התפתח עימות שכלל דחיפות ובעיטות ובמהלכו אחד הערבים אף הרים אבנים גדולות ואיים בהן על הקבלן. לדבריו, העימות הפיזי החל לאחר שהנהג הערבי היכה אותו באגרוף.

הקבלן התקשר למשטרה, אשר הגיעה למקום רק כעבור 20 דקות. בשלב מסוים, עוד בטרם הגיעה הניידת, וכאשר לדבריו חשב שהערבים רוצים להימלט מהמקום, ניקב את אחד מצמיגי הרכב הערבי.

בהמשך הגיעו לנקודה חיילים אשר בדקו את פרטי הערבים וגילו כי אחד מהם מנוע כניסה לשטחי הקו הירוק בשל המלצת השב"כ. השוטרים שהגיעו למקום עיכבו את המעורבים לתחנת המשטרה, שם הוגשו תלונות הדדיות. הערבים מצדם טענו כי הנהג היהודי ניסה להורידם מהכביש, אך גרסתם בעייתית ביותר מפני שהרכב ובו היהודים נסע בכביש הראשי ואילו הערבים הם אלו שפנו מביר זית.

הנוסעים היהודים מצדם תיארו כי חשו בסכנה במהלך הנסיעה ועל כן פעלו בהתאם, לאחר שהערבים יצאו לעברם בצורה מאיימת.
"המצב כיום מאוד מסוכן", אמר אחד היהודים בחקירתו. "יש מקרים של שוד רכבים ופיגועים ברכבים נוסעים שמורידים אותך מהכביש. נלחצנו מהאירוע, אותו חשבנו כאירוע פיגוע להוריד אותנו מהכביש".

"אמרתי לחוקר שאם במקומי היתה בחורה הם היו הורגים אותה. או בתאונה מכוונת, או אחר כך כאשר הם ירדו על מנת לתקוף", סיפר הקבלן לאחר שחרורו.

אולם בסופו של דבר שוחררו הערבים ושני הנוסעים היהודים הנוספים, ורק הקבלן נשאר במעצר. כבר באותו יום הוגש נגדו כתב אישום על עבירות של תקיפה, החזקת סכין וחבלה ברכב.

יש לציין כי דובר מחוז ש"י הוציא הודעה על כך שאחד המתלוננים הערבים נפצע באורח בינוני בעימות, אולם עדי ראיה תיארו כי האירוע לא כלל יותר מדחיפות ובעיטות קלות, וכי לאחר שהערבים שוחררו מתחנת המשטרה, החליף "הפצוע בינוני" את הצמיג המנוקב לבדו. בנוסף, בתיק לא מופיעה כל תעודה רפואית המעידה על חבלה שנגרמה למי הערבים.

חרף נסיבות האירוע והיותו של הקבלן ללא עבר פלילי, ביקשה המשטרה להורות על שחרורו של הקבלן למעצר בית מלא תוך גדיעת פרנסתו. ביהמ"ש הורה על שחרורו למעצר בית עד לדיון בחומר הראיות שהתקיים למחרת, אז טען עו"ד דוד הלוי המייצג את הקבלן מטעם ארגון חוננו כי מדובר במי שפעל מתוך הגנה עצמית ודרש לבטל את תנאי מעצר הבית. "אם המשיב היה לבדו ולא היה נוהג כפי שנהג והודף אותם, יכול להיות שהוא היה קרבן של תקיפה חמורה שלהם", אמר עו"ד הלוי.

השופט שמואל הרבסט קיבל את עיקר טענותיו של עו"ד הלוי, וזאת בין השאר "בשל הסיטואציה הלא רגילה שהיתה באותו לילה בכביש שבין ביר זית לנווה צוף", כלשון השופט. יש לציין כי מדובר בכביש חשוך ומפותל אשר רובו ללא קליטה, ואירעו בו לא מעט ארועי שוד רכבים בחודשים האחרונים. בהתחשב בכך שמדובר באדם נורמטיבי ללא עבר פלילי, הורה השופט על ביטול מעצר הבית וקבע כי הנאשם ישהה במעצר בית לילי לתקופה של חודש, וכך יוכל להמשיך לעבוד.

עו"ד דוד הלוי שייצג את הקבלן מטעם ארגון חוננו מסר בתגובה: "ההחלטה להעמיד את מרשי לדין היא החלטה תמוהה ומעוררת השתהות. מרשי הוא למעשה קורבן האירוע אשר מצא עצמו עומד מול חבורת פלסטינאים שפגעו ברכבו ורדפו אחריו. לא היה למרשי ספק כי אלו מבקשים לפגוע ואלמלא תגובה נחושה ומיידית להניס את התוקפים ספק אם האירוע היה נגמר כפי שנגמר. גם בית המשפט קיבל במידה רבה את עמדתנו ונתן לך ביטוי בהחלטתו כמו גם בביטול מיידי של התנאים המגבילים שהמדינה ביקשה ללא הצדקה".

קטגוריה:

תגיות: , ,