כל רודפיה הישגוה בבן המרים בדיוק מחמת שלשל השבועות כמעט של ימי המצרים ימים קשים לעם ישראל בהיסטוריה שלנו ארעו לנו דברים קשים
29 ימי לחימה מהאוויר ומהקרקע חלפו וכעת נראה כי מבצע 'צוק איתן', שגבה את חייהם של 67 חיילים ואזרחים, הגיע לסיומו. שקט זמני חזר לשרור בגזרת הרצועה. עד הסבב הבא כנראה, יספיק חמאס להתחמש ולהפיק לקחים

64 חיילים נהרגו במבצע ומאות נפצע. לוחמים בפעילות ברצועה (דובר צה"ל)
לאחר עשרים ותשעה ימי לחימה, לקראת שעות הערב (רביעי) הוציאו בפיקוד העורף הודעה בה הורו על חזרה לשגרה לכלל אזורי הארץ. עם זאת הוסיפו הבהרה, "בהישמע אזעקה או קול נפץ, יש להיכנס למרחב המוגן תוך פרק הזמן המוגדר לכל אזור".

30,000 חיילי מילואים שבו לבתיהם, בעוד 55 אלף אחרים ערוכים ומוכנים להתפתחות נוספת של קרבות סמוך לשטחי הרצועה. בשדרות שבה רכבת ישראל למסלולה ולקראת שעות הצהרים יצאה הרכבת הראשונה מהעיר לכיוון גוש דן.

בצה"ל רושמים הישגים. 4,762 מטרות טרור הותקפו (דובר צה"ל)

לבינתיים: הפסקת אש. "חוששים להפרה"

במקביל הכריזה ישראל אתמול (שלישי) בשעה 8:00 על הפסקת אש נוספת, זאת למשך 72 שעות. על פי הדיווחים השונים נראה כי ישראל תאריך אותה במספר ימים נוספים. עם זאת אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי ישראל ערוכה להפרת הפסקת האש מצד ערביי הרצועה.

נראה כי מבצע 'צוק איתן' הגיע לסיומו ובצדדים השונים כל אחד רושם את הישגיו. בצה"ל מספרים על פגיעה ב-4,762 מטרות טרור ברצועה בזמן המבצע אליו גויסו 82,201 חיילי מילואים. בין המטרות שהותקפו היו משגרי רקטות, מבנים שונים ו-32 מנהרות טרור שהוצאו מכלל שליטה. יחד עם זאת נרשמו 1,768 ערבים שנהרגו ברצועה ופצועים רבים.

חיילי צה"ל במהלך קרבות ברצועת עזה (דבור צה"ל)
64 חיילים נהרגו ומאות נפצעו

גם חמאס רושם את הישגיו. 64 חיילים ושלושה אזרחים נהרגו באירועים שונים ברצועה ובסביבה במהלך המבצע ומאות נפצעו. חמאס ניצל את ההיטמעות בין האוכלוסייה אזרחית וכך ניצל פעמים רבות מפגיעה על ידי צה"ל וכך גם שמר אל התחמושת הרבה שהחזיק. זאת מכיוון שבצה"ל בוחרים שלא לפגוע במחבלים כאשר קיים חשש לפגיעה באוכלוסיה אזרחית ערבית במקום. בנוסף, הצליחו ערביי הרצועה לנצל חלק מהמנהרות אותם חפרו וכך ביצעו פיגועים קשים סמוך לגבול הרצועה.

3,356 רקטות ופצצות מרגמה שיגרו ערביי עזה במהלך 'צוק איתן', מתוכם התפוצצו בנס 2,532 בשטחים פתוחים ו-116 בשטחים בנויים. מערכת כיפת ברזל, עלייה תלה צה"ל תקוות רבות, יירטה 578 רקטות. יש לציין כי טרם יצא צה"ל למבצע, ירו ערביי הרצועה מאות רקטות לעבר יישובי עוטף עזה. לאחר היסוסים רבים, הכריז צה"ל על המבצע שהחל ב-8 ימים של הפצצה מאוויר בלבד ולאחריו נכנסו כוחות קרקעיים לרצועה.

נזק כבד נגרם למבנים רבים של יהודים בגזרת רצועת עזה ולא מעט בני אדם נפצעו באירועים שונים. ברשות המיסים אמדו את הנזק לרכוש שנגרם כתוצאה מירי הטילים בלמעלה מ-10 מיליון שקלים. ברשות המיסים אומרים כי ניסיון העבר מלמד שבתקופה הבאה לאחר המלחמה מוגשות תביעות נזקים נוספות.

בזמן הלחימה הכריזה ישראל פעמים רבות על הפסקות אש, חלקם מסיבות "הומניטאריות", שזמן קצר לאחר מכן הופרו בידי ערביי חמאס. יש לציין, שבחלקם אף הכריז חמאס קודם לכן כי הוא אינו מקבל אותם. הדבר הביא ללעג את הדרג המדיני בקרב תושבים רבים בישראל, עד שהופצה הבדיחה כי ברצועה ישנם "חילופי הפסקות אש רבים".

בזמן הלחימה לא הפסיקה ישראל להעביר סיוע 'הומניטארי" לערביי עזה ולמעלה מ-1,800 משאיות הועברו דרך מעבר כרם שלום. המשאיות היו עמוסות בכ-5 מיליון ליטר סולר לתחנת הכוח, 344 אלף ליטר לאונר"א, כ-4 מיליון ליטר סולר וכ-2 מיליון ליטר בנזין לתחבורה ציבורית. בנוסף, העבירה ישראל 1,641 טון גז לשימוש ביתי.

יחד עם זאת עמלה ישראל לתקן 57 תקלות תשתית שנגרמו לערביי הרצועה בזמן הלחימה. מתוכם מדובר ב-32 תיקונים לתקלות חשמל, 16 לתקלות מים, 5 לתקלות תקשורת ו-4 לתקלות ביוב. צה"ל הקים בית חולים שדה לטיפול בערביי עזה ובנוסף העביר כ-106 משאיות עמוסות בתרופות וציוד רפואי לשטחי הרצועה.

העברת הסיוע לא תמה, וכעת הגבירה ישראל את כמות הסיוע המועבר לערביי עזה, זאת בכדי לסייע להם בשיקומם אחרי הלחימה.

כעת נראה כי תקופת שקט זמני שבה לגזרת רצועת עזה. תקופה בה יתחמש החמאס בחזרה תוך כדי הפקת לקחים מהלחימה ב'צוק איתן'. כפי הנראה, בצה"ל הופתעו ממנהרות הטרור של ערביי הרצועה, וייתכן כי בסבב הלחימה הבא יצוצו רעיונות רבים אותם יתווה חמאס בתקופת השקט שישרור לבינתיים.

צה"ל מטפל בפצועים ערבים ב'צוק איתן' (דובר צה"ל) באדיבות: הקול היהודי

קטגוריה:

תגיות: ,