מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר עדי מינץ אומר היום (שני) כי יש לצאת למבצע 'חומת מגן' בעזה. "מדינת ישראל חייבת לאמץ את המודל הזה כתכלית האסטרטגית של המערכה הקרקעית שנפתחה, אחרת, נאלץ לעשות סיבוב דמים נוסף".

מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר עדי מינץ, אומר היום (שני) כי יש לצאת למבצע 'חומת מגן' ברצועת עזה. "השאלה הטקטית כיצד לנהוג היום ב'צוק איתן', אתמול ב'עמוד ענן' וב'עופרת יצוקה', חייבת להגזר מהשאלה היסודית, מהי המטרה והתכלית האסטרטגית שלנו מול עזה? ומהו החזון שלנו? אנחנו צריכים להחליט כיצד אנחנו מתייחסים לאוכלוסייה הגדילה ברצועת עזה (בין 1.2 ל 1.8 מיליון נפש, תלוי מי סופר) אוכלוסייה שנמצאת ותישאר, וגם השנאה שלה אלינו לא תדעך". אמר מינץ.

מינץ המשיך ואמר כי "בשמאל, באולפני הטלוויזיה ובמאמרי דעה, יש מי שממשיך לטפח את תפיסת אוסלו, לפיה אנחנו נשליט על הפלסטינים ועל עזה את אבו מאזן והפתח' (המתונים עאלק), ונחבר אותם לציר המדינות סעודיה ירדן מצרים (המתונות יעני), תפיסה שהביאה על מדינת ישראל את האסונות הגדולים של שני העשורים האחרונים. אם נקשיב טוב לקולות העולים מהאוכלוסייה הנאנקת בעזה, נשמע שהם ממשיכים לתמוך בחמאס, ובטח לא יהיו מעוניינים שהמושחתים של פתח' ישלטו עליהם. אנחנו חייבים להפנים שהתרבות הערבית והאסלאמית כל כך שונה מהתרבות המערבית, וכל ניסיון למדוד אותם בסרגל החשיבה שלנו מביא עלינו אסון".

"ההפרדה בין עזה ליו"ש היא לא רק אינטרס ישראלי היא גם הפרדה טבעית. הערבים בכלל, וערביי עזה בפרט, הם אוכלוסייה חמולתית שבטית, ועל אף שבעזה קיימת אוכלוסיית דור שלישי של פליטים בעיקר מאיזורי אשקלון, אשדוד ויפו, הזיקה בינם לבין ערביי יו"ש אינה שונה בהרבה לזיקתם לערביי מצרים או לבנון. ויש הבדלי תרבות עמוקים למדי בין ערביי יו"ש לערביי עזה. לכן גם בפתרון הקבע, ישראל חייבת לעמוד על הפרדה מוחלטת, וקטיעת כל זיקה בין יו"ש לעזה. כל הרצון של אבו מאזן בדחיפתו לבצע את ממשלת האחדות, היא על מנת לייצר את הזיקה הזו וליצור לעצמו עמידה חזקה יותר נגד ישראל".

"ב 9 השנים האחרונות, מאז השתלטות החמאס על עזה, מדינת ישראל שיחקה משחק של בת יענה. היא הקימה סגר חמור ושמרה עליו מכל משמר, היא הצליחה בדי עמל, לקבל לגיטימציה בינלאומית חלקית לסגר הזה, למרות ארגוני זכויות האדם, השמאל הרדיקלי בישראל, תורכיה ועוד שלא הפסיקו לשקץ את ישראל ולומר שהיא הכניסה 1.8 מליון ערבים ל'בית הכלא הגדול בעולם'. המדיניות הזו גבתה מישראל מחיר גבוה של רקטות ו3 מבצעים יקרים שנעשו בעזה בשנים האחרונות. לכל ברור שהפסקת האש כיום בלי שינוי המשוואה תוביל את ישראל לסבבים נוספים שהמרחק ביניהם אינו ידוע. גם ההרתעה שראש הממשלה ודובר צה"ל מדברים עליהם (ראשי החמאס יצאו מהבונקר ויראו את החורבן...) מבהירים שאנחנו לא מפנימים את ההבדל התרבותי התהומי בינינו לבינם, שזו אינה הרתעה עבורם".

מינץ הוסיף ואמר כי "ישנו מודל אפשרי נוסף, לפיו מדינת ישראל משתלטת על רצועת עזה ומתחילה לנהל את חיי האוכלוסייה הפלסטינית, אני מניח שהכיבוש על אף שיהיה כרוך במחיר דמים אפשרי, אבל האפשרות שישראל תנהל את חיי הפלסטינים תגרור את ישראל למחוזות שהיא אינה רוצה להיות בהם ,מבחינה פנימית ובינלאומית.
אבל יש את המודל של יו"ש. ביו"ש ביצענו לפני 12 שנים את 'חומת מגן', ניקוי השטח בפועל לקח עוד שנה אחרי המבצע אבל מאז הצליחה ישראל במשימה שנראתה קודם בלתי אפשרית. היא הצליחה לייצר דגם שבו קיימת הפרדה בין הניהול האזרחי והכלכלי השוטף של תושבי יו"ש שמבוצע בשטחי A ו B באופן בלעדי על ידי הרשות הפלסטינית (המעורבות של המינהל האזרחי היא רק בנושאי תשתית וביחס לשטחי C) ואילו בנושא הביטחון מדינת ישראל השאירה בידיה חופש פעולה מוחלט. הסיוע שמתקבל מהרשות הפלסטינית בנושא הביטחון זניח, וכל מי שאומר אחרת אומר זאת מסיבות פוליטיות".

האם המודל שקיים כיום ביו"ש, אפשרי בעזה?
אני סבור שהוא בהחלט אפשרי, ברור שיהיה לכך מחיר, ברור שמדינת ישראל תצטרך לחתור ללגיטימציה בינלאומית למהלך הזה אבל מעל 1000 הרקטות ששוגרו לכל רחבי ישראל יוכלו לסייע לשכנע חלק ניכר ממדינות העולם שלישראל אין ברירה אחרת. אין לי ספק שחיש מהר יימצא הגורם האזרחי שייקח על עצמו את השלטון האזרחי, ייתכן גם החמאס. אבל המעטפת הביטחונית הישראלית, האפשרות להגיע לכל מעבדה עם תחילת הקמתה, תאפשר לישראל למנוע את הצמיחה המחודשת של מדינת הטרור עם תעשיית הרקטות והמנהרות שלה.

ומה יש לעשות לאחר המבצע? מינץ סבור כי "לאחר המבצע, מדינת ישראל חייבת לחזור ולשנן באוזני העולם שהיא אינה מעוניינת לשלוט בחיי הפלסטינים, והיא אומנם שולטת רק במעטפת הביטחונית. בנוסף מדינת ישראל תדגיש באוזני העולם שעליו להתגייס לרווחת האוכלוסייה האומללה ולאפשר לה לקבל ולפתח את צפון סיני למען רווחתה.
אני מקווה שעדיין לא מאוחר ומדינת ישראל תשכיל לאמץ את המודל הזה כתכלית האסטרטגית של המערכה הקרקעית שנפתחה, אחרת נאלץ לעשותו לאחר סיבוב דמים נוסף".

כנסו לכאן ותזכו בפרסים ומתנות

קטגוריה: