אם חשבנו שסאגת הנגיד הישראלי מזכירה רפובליקת בננות קבלנו היום בערב תזכורת עסיסית להתנהלות מינויים הזויה מהצד הפלסטיני, פרופסור ראמי אל-חמדאללה נענה היום (שלישי) להצעתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לשוב לתפקיד ראש הממשלת הרשות, כחודשיים בלבד לאחר שעזב את התפקיד וחיכה למחליף.

לפי הודעה שפרסם הערב דוברו של אבו מאזן, בתום שיחת התייעצות שקיים אל-חמדאללה עם הנשיא הפלסטיני היום בצהריים, קיבל על עצמו ראש הממשלה החדש שוב את המשימה להרכיב את הממשלה הפלסטינית החדשה. בהודעה נאמר כי לפי החוק הפלסטיני, לאל-חמדאללה יוקצבו חמישה שבועות להצגת ממשלתו החדשה. בשלב זה לא נמסר אם בכוונתו של רמי חמדאללה לבצע שינויים מהותיים בממשלה, אך בסביבתו מעריכים שהוא יבצע לפחות כמה חילופי שרים, כולל הצגת פנים חדשות וצעירות לממשלה החדשה.

לפני כמעט חודשיים הגיש אל-חמדאללה את התפטרותו לנשיא עבאס – אחרי 18 יום בלבד בתפקיד, בשל מחלוקת על סמכויותיו ומחלוקות עם שני סגניו, ד”ר מוחמד מוסטפא וזיאד אבו עמרו. לאחר כשלושה ימים הודיע עבאס כי הוא מקבל את ההתפטרות. מאז שהתפטר עמד אל-חמדאללה בראש ממשלת מעבר ברשות. בהודעת דוברו של עבאס נאמר כי במהלך תקופת המעבר אל-חמדאללה תיפקד בצורה טובה, מה שעודד את הנשיא הפלסטיני לשכנע אותו לקחת שוב את התפקיד.

על פי הערכות ברמאללה, במהלך השבועות האחרונים עבאס ואל-חמדאללה הגיעו להסכמות סביב סוגית הסמכויות, כולל מנגנון העבודה מול שני הסגנים, מה שסלל את הדרך לחזרתו של אל-חמדאללה לתואר הקבוע.

אל-חמדאללה, שעד לפני חודשים אחדים היה נשיא אוניברסיטת א-נג'אח בשכם, מונה על ידי אבו מאזן בתחילת חודש יוני לתפקיד ראש ממשלת הרשות הפלסטינית. הוא החליף בתפקיד את סלאם פיאד, שהתפטר באפריל גם בשל חילוקי דעות עם אבו מאזן. על חמדאללה יהיה לא פשוט להכנס לנעליו של פיאד בעל השם הבינלאומי בשל תפקידיו הקודמים בקרן המטבע הבינלאומי.  פיאד נתן לאמריקאים תחושה כי הם פועלים מול מי שמדבר בשפתם גם חמדאללה מגיע מהעולם האקדמי המערבי ובעל חינוך בריטי אך הוא נחשב לדמות אפרורית וטכנוקרטית.

עם מינויו מונו לאל-חמדאללה  שני סגנים: ראש קרן ההשקעות הפלסטינית, ד"ר מוחמד מוסטפא, וזיאד אבו עמרו – כאשר שניהם משמשים במקביל כיועציו הקרובים של עבאס. הדבר גרם לרבים להעריך כי הממשלה החדשה תהיה בשליטת הנשיא הפלסטיני – וזאת בניגוד להתנהלותו של ראש הממשלה הקודם פיאד, שאימץ קו התנהלות עצמאי ובכך הביא לקרע עם אבו מאזן ועם תנועת הפתח. אל-חמדאללה הספיק לקיים שתי ישיבות ממשלה בלבד, וגם לבקר במסגד אל אקצא בירושלים - מה שנחשב כצעד תקדימי.

אל-חמדאללה, בן 54, הוא דמות מוכרת בחוגים האינטלקטואלים הפלסטינים ונחשב לאיש עצמאי שאינו נמנה על חברי תנועת פתח או מפלגה אחרת. הוא נולד סמוך לטול כרם וב-15 השנים האחרונות כיהן כנשיא אוניברסיטת א-נג'אח. יש לו דוקטורט בבלשנות יישומית, ובעברו מילא שורה ארוכה של תפקידים באקדמיה הפלסטינית. אל-חמדאללה מכהן גם כחבר בוועדת החוקה הפלסטינית. לפני כעשור איבד בתאונת דרכים קטלנית את אשתו ושלושת ילדיו.

בשנים האחרונות הוא מילא שורה של תפקידים באקדמיה ובפורומים אקדמאים ערביים, וב-2002 התמנה לתפקיד מזכ"ל ועדת הבחירות המרכזית - תפקיד בו הוא מכהן עד היום. ועדת הבחירות המרכזית היא הוועדה שארגנה את הבחירות לנשיאות ב-2004 וב-2006

קטגוריה:

תגיות: , , ,