לפני כחודשיים יצא יאיר לפיד בקול תרועה כשהוא מכריז על פתרון לבעיית מחירי הדיור, על פי ההצעה צעירים שירכשו דירה חדשה יזכו להנחה של 18 אחוז ממחיר הדירה כלומר פטור ממע"מ. תנאי נוסף לזכאות להנחה היה שירות צבאי של אחד מבני הזוג.

התכנית זכתה להתנגדות מקיר לקיר של כל אנשי המקצוע בישראל כולל הכלכלן הראשי של משרד האוצר שפרש מתפקידו בשל התכנית וההתעלמות של לפיד מעצותיו. הכלכלנים מסבירים שתכנית כזו תעלה בסופו של דבר את מחירי הדירות שכן היא תיצור ביקוש גדול וביקוש ללא היצע מתאים יגרום לעליית מחירים נוספת.

התכנית זכתה גם להתנגדות מהפן האפלייתי, לתת הטבה רק לאלו ששירתו בצבא הנו נושא בעייתי שיכול להביא לנפילת התכנית במבחן בג"צ.

לפיד לא נכנע והגיע עם רעיון חדש אותו פרסם אתמול שוב מבלי להתייעץ עם הגורמים המקצועיים במשרד השיכון שזועמים ובצדק על השליפה מהשרוול. על פי הקריטריונים החדשים כולם יוכלו לקבל הטבה ברכישת דירה חדשה מהקבלן אלא שסכומי ההטבה יהיו שונים.

יוצאי צבא יזכו לקבל הטבה של 18% על דירות עד סך של 1.6 מיליון שקל ואילו אלו שלא שירתו בצבא יהיו זכאים להנחה רק על דירות של 600 אלף שקל בלבד. על פי החוק מותר לתת הטבה מוגדלת ליוצאי צבא וכך ניסה לפתור לפיד את בעייתיות האפלייה.

אלא שמדובר בתכל'ס בנישול מוחלט של החרדים מההטבה, מלאי הדירות במחירים כאלה הוא אפסי, זהו מחיר לא ריאלי כלל אפילו בערים הכי זולות כך שבפועל ההטבה לא ניתנת לניצול.

שר השיכון הביע זעם רב על התכנית ואמר שניכר שכל מה שלפיד מנסה לעשות זה לצאת ידי חובה. במשרד השיכון תמהו מדוע התכנית לא הובאה לאישורם קודם פרסומה בכדי שיוכלו לבחון את כדאיותה ואת היכולת לממש אותה.

בינתיים כך נראה מחירי הדירות לא הולכים לרדת אבל מה זה משנה ללפיד אם הוא הצליח להכות שוב בחרדים...

קטגוריה: