נשיא המדינה שמעון פרס שנמצא בביקור בסין נפגש אתמול (8 במרץ) עם הנשיא הסיני, סי ג'ינפינג והשניים דנו בנושאים שונים העומדים על סדר היום.

נשיא סין אמר לתקשורת כי ארצו תמשיך למלא תפקיד בונה בשיחות השלום במזה"ת. "שיחות השלום בין ישראל לפלשתין הגיעו לשלב מכריע. סין מקווה שישראל תקבל בהקדם האפשרי החלטה אמיצה בנושא, תוך שמירה על האינטרסים העקרוניים וארוכי הטווח של המדינה. בייג'ין מקווה גם שישראל תשתף פעולה עם הפלשתינים והקהילייה הבינלאומית ותפעל לקידום שיחות השלום ולהשגת התקדמות משמעותית".

לא ברור בדיוק למה התכוון הנשיא הסיני כשאמר "תפקיד בונה" כיוון שעד עתה לא פורסם על מוערבות סינית במשא ומתן.

לדברי שמעון פרס, ישראל מקווה שסין תמלא תפקיד חשוב בקידום שיחות השלום ובתיווך בין הצדדים. עוד אמר, כי ישראל מוכנה ומזומנה לפעול עם הפלשתינים והקהילייה הבינלאומית ולהתגבר על המכשולים מתוך רצון לקדם את המו"מ.

כמו כן, הזכיר גם נשיא סין, כי ארצו מעוניינת להמשיך את הקשרים בדרגות הגבוהות בין המדינות, ולהקים בהקדם האפשרי מכניזם בין-ממשלתי לשת"פ בתחומי הכלכלה והטכנולוגיה. במקביל, הוא גם קרא לחזק את שת"פ בתחומי החקלאות, האנרגיה, איכות הסביבה, החינוך, הבריאות וההיי-טק.

בישראל דנים בימים אלו ברצינות בסוגיית הקשרים הכלכליים עם סין המעצמה הכלכלית השנייה בעולם שמתפתחת מידי יום, החשש הישראלי הוא בעיקר בשל התנהגותה האינטרסנטית של סין שבוחרת מצד אחד לעשות עסקים עם ישראל בד בבד עם עסקים עם איראן. הסינים לא יבחלו לפגוע בכלכלה הישראלית במידה והדבר יתאים לאינטרס שלהם ולכן יש צורך בחשיבה כיצד להגביל את השליטה הסינית בכלכלה הישראלית.

הרדיו הבינלאומי של סין שמפעיל אתר בעברית על חדשות סין ציין, שבניגוד לכלי התקשורת בישראל, כלי התקשורת הממסדיים בסין בחרו שלא להזכיר ששני הנשיאים דנו גם בסוגיית הגרעין האיראני. הסיבה ככל הנראה היא אי רצונם של הסינים להזכיר נושאים שלילים שיפגעו באינטרס הכלכלי של סין שנהנית מנפט במחיר מוזל מאיראן.

קטגוריה: