פתיחה א':

כשנכנסתי השבוע למפלצת הנדל"ן הקרויה הולילנד, לשוחח קצת עם תחושות דרי המקום, צד את מבטי שלט קטן, הניצב למרגלות עשרות הקומות שמעליו, על כר דשא נעים למראה, וכך היה כתוב באותיות קידוש לבנה, אדום על גבי לבן: "הכניסה לבעלי חיים אסורה בהחלט, העבריין יוענש"

פתיחה ב':

שנים של קומבינות, שחיתות, וסירחון ציבורי שהחלו מהקומה השישית בכיכר ספרא, רוצה לומר – לשכת ראש עיריית ירושלים – הגיעו השבוע על קיצם בקומה השישית בבית המשפט המחוזי תל אביב, כמה מקורי...

טור שישי בסיומו של שבוע בו נחשף גודל השחור השולט במערכת הפוליטית בישראל, יוסי דוידוב בסיכום מזווית מרתקת ואחרת.

אולם 606, ת"א.

"כל הנאשמים נוכחים?" הרעים השופט דוד רוזן בקולו בפתח הדיון, התביעה השיבה בחיוב לאחר סקירה מהירה על פני האולם שהיה צר מלהכיל, אחרוני הכתבים והצלמים נדחפו אל מאחורי הדלת ומשפט השחיתות הגדול בתולדות המדינה – הן בבאושו והן מאוסף הבכירים אשר "כיכבו" בו – יצא אל הדרך.    כבר מהדקות הראשונות הבינו כולם שהערכה הגורפת והרווחת שאמרה שהשופט רוזן ידחה את הכרעת הדין בעקבות ההתפתחויות החדשות לאור עסקת הטיעון שחתמה ראש לשכת אהוד אלומרט בעשורים האחרונים, שולה זקן, ויפתח את המשפט מחדש – קרסה ונפוצה אל הרוח, טובי המשפטנים נותרו עם הלשון בחוץ, למעט אי אלו בודדים בתקשורת (אמנון אברמוביץ', ערוץ 2, למשל) שניחשו נכונה את אשר יחליט השופט – הרוב המוחץ שליהגו בימים שטרם המשפט כיודעי דבר – טעו.  השופט החליט להתעלם , באופן זמני, מעסקת הטיעון וחתם באופן סופי את הפרשה שליוותה בשנים האחרונות את המדינה, וקל זה לא היה, הרכילאים שישבו בין עשרות משתתפי הדיון וסימסו במרץ אחר כל משפט של השופט אל גופי התקשורת בחוץ, ידעו לספר שאולמרט –שבדרך כלל איש חזק ושחקן "הכל כרגיל" מעולה- הוכה תדהמה לנוכח המילים הקשות שהטיח בו השופט, הלובן השתלט על פניו והוא מיהר לאחוז בידית ספסל הנאשמים, ורוזן לא חסך בחריפות הביקורת, "שיקר במצח נחושה בבית המשפט", "היתמם וניסה להתנער מהיכרותו עם עד המדינה ז"ל תוך השחרת דמותו של האחרון וביזויו בבית המשפט" ועוד ועוד מילים נחרצות שלא הותירו אף מקום לפרשנות, אהוד אולמרט הבין כי חייו הציבוריים הגיעו אל קיצם, הם הגיעו האמת כבר ממזמן, אך כעת גם אלו שעדיין דבקו בו והאמינו באיש – התרחקו כמאש, עיין ערך יאיר לפיד וציפי לבני שנדם קולם מני יום שני. שעתיים, שעתיים של הקראת תקציר הכרעת הדין שנפרס במקור על פני 700 עמודים – הסתיימו, השופט מיהר לעזוב את אולם המשפט, לאחר דקות ארוכות נצפה אהוד אולמרט כשהוא ממהר לדלת הצדדית שתוביל אותו בדרך הסטרילית מגופי התקשורת אל השיירה שמחכה בחוץ בליווי מאבטחיו ויועץ התקשורת שלו.

האיש.

"בכל אותה עת (כהונתי) נאלצתי להתגונן מפני התקפות בלתי פוסקות של לוחמי צדק מטעם עצמם שחיפשו להדיח אותי מתפקידי כשהמטרה מקדשת את כל האמצעים. (...) מי שמטיפים לי מוסר על זה היום יאלצו יום אחד להתמודד עם האמת כפי שתצוף ותעלה מול פניהם, הם יודעים זאת היטב"  (אהוד אולמרט, מתוך נאום ההתפטרות בשנת 2008)

אההה, חחח, חה חה ושוב פעם חה,  אלא מה? האיך הצחוק לא יעלה על שפתי כל השומע זאת החל מיום שני האחרון? א"א, כשעוד שמו היה אסור לפרסום בימי ראשית הפרשה, לא חשש לתקוף את התביעה והפרקליטות כאשר בתוך תוכו ידע טוב מאד שפושע הוא ושמעל באמון הציבור שהוענק לו, "אולמרט אהב סיגרים יקרים, עטים ושעונים" אמר עליו משה טלנסקי בעדותו בבית המשפט, פוליטיקאים עשירים, וישנם לא מעטים כאלו, נחלקים לשני קבוצות, אלו שנכנסו לפוליטיקה עם רף חשבון בנק ממוצע ויצאו ממנה עם רף גבוה, ואלו שנכנסו לפוליטיקה עשירים בלאו הכי, אולמרט נמנה על הקבוצה הראשונה, אז נכון, לא את כל הונו הוא עשה באמצעות שוחד ושחיתות, אולמרט הינו איש עסקים מצליח מאד בארה"ב, ונואם בחסד עליון שמקבל על נאומיו סכומים עצומים, עיין בתחתית הטור, אבל משום מה –והשבוע זה קיבל חיזוק משמעותי מבית המשפט- הריח הנודף מהעושר הזה הינו רע מאד ומסריח לא פחות, צמד המילים 'הון-שלטון' מיד צף ועולה כשאתה מביט נכחה על המציאות החדשה שנוצרה השבוע או שבעצם לא חדשה, האיש ניהל בחכמה נדירה במשך שנותיו הציבוריות מערכה שלמה של "תן וקח", קומבינות מסועפות המסתרכות על גבי שנים רבות ואנשים רבים, תגידו, מישהו באמת יכול להגיד בקול רם שהוא הבין את כל כל פרטי הפרשה ומעשי השוחד? את כל נתיבי הכסף השחור ומספר המעורבים ההיקפי בפרשות הרבות כל כך? המציאות העצובה עולה על כל דמיון סופר עלילות, מוכשר ככל שיהיה, אז האיש ילך לכלא, אל מאחורי סורג ובריח, אבל עם מה אנו נשארים? עם עוד "ווי" ברשימת "ההישגים" שלנו, נשיא כבר הכנסנו, ועכשיו גם ראש ממשלה, לך לך אדם מושחת ושפל, הכתמת לא רק את עצמך, אתה עכשיו לא מעניין, הכתמת את כולנו, שפכת קיתון ביבים על אזרחי המדינה שנתנו את אמונם בך כעדר שיות תמימות ההולכות אחר הרועה. הבוז לך, איש דוחה.

האישה.

"האיש לו היא סגדה, נאמנות חסרת גבולות" (השופט דוד רוזן, מתוך פסק הדין)

שולה זקן הצליחה ליצור –אצלי בכל אופן- לאורך כל תקופת המשפט בשנים האחרונות את התחושה התמימה שהיא סך הכל הייתה עוברת אורח שנקלעה לסרט רע, ושבכלל, היא קורבן מסכן שלא ברור מה רוצים ממנה... מזכירה ירושלמית נחמדה שרק עושה מה שאומרים לה ללא שאלות מיותרות.  אך לא כך הם פני הדברים כידוע, תראו, הרגשות כלפיה חצויים, מצד אחד, כמובן, הבוז הגלוי לנוכח חלקה בפרשה ובחישת הידיים שהיא נטלה בו חלק נכבד מאד, מצד שני... חמלה מסוימת כאשר אתה מבין שלפנינו עומדת אישה לא חכמה בעליל, חכו, אל תקפצו, היא חכמה איפה שצריך, כמעט, כי כשמסתכלים על ההתפתחויות האחרונות טרם הכרעת הדין, מבינים ששולה התעוררה ופקחה את עיניה באיחור ניכר שכעת יעלה לה במאסר בפועל ככל הנראה, עיניים שהייתה אמורה לפקוח ממזמן ולא אחרי ארבעים שנה של שותפות לעבריין אהוד אלומרט, לקח לה זמן רב מאד לקלוט שאפילו בה שיחק ראש הממשלה לשעבר,  החזירי את התכשיטים שקיבלת, את הדירה, היהלומים ותמונות היוקרה שהוענקו לך כשוחד ומשוא פנים, אמצי בשני ידיים את הצעת השופט רוזן שאמר שיקל בך מאד בתנאי שתביאי ל"ניקוי אורוות" כהגדרתו, שלמי את חובך לחברה שיופחת בעקבות כך – והעלמי לחייך הפרטיים. לעולם לא נדע מה היה מאזן היושר אצלך, יותר עבריינית חכמה או פשוט נאמנה לבוס שלא תמיד שמה לב לקווים האדומים, וטוב לך שכך, תיהני מן הספק אך אל תחזרי לעולם לבמה הציבורית.

השאלות.

מדינת ישראל לא הוכתה בתדהמה מוחלטת כשאר הבנו שהנה ראש ממשלה לשעבר בדרכו אל הכלא, הייתה תדהמה, אך לא מוחלטת, והיא לא מוחלטת "בזכות" העבריין והנשיא לשעבר משה קצב, נשיא כבר הכנסנו אז כעת גם ראש ממשלה, יחי ההבדל, אולמרט מתוקף תפקידו לשעבר – זכאי לאבטחה צמודה במשך שבע שנים מיום סיום כהונתו כראש ממשלה, האיש נוסע בשיירות ומאובטח ברמה הגבוהה כמו שיודע השב"כ לתת. אולמרט נמנה על קבוצה מצומצמת מאד ואקסקלוסיבית  שמודעת למשל לקוד מזוודת האטום ולעוד אי אלו סודות מדינה שמורים וכמוסים ביותר, מה יהיה איתו בכלא? האם יכלא בתא יחיד? והלוא בידוד לא ייגזר עליו בגזר הדין. אז? האם שוב תתחדש הסצנה של לבישת המדים הכתומים או יותר נכון אי לבישתם כפי שקרה עם משה קצב? והולילנד, למה לא להוציא צו הריסה למפלצת הכיעור הזו שהשבוע בנוסף לכיעור החיצוני הפוגע בקו הירושלמי גם נוספו הכיעור והכתם של השחיתות הגדולה במדינה, וזה יישאר כך לעולמים, הרי מניתוח האישומים לבדם אתה כבר מבין שאילולא היו נעשים העבירות בהם הואשמו הנאשמים – פרויקט הולילנד לא היה יכול לקום מעולם!!! אתם קולטים? במילים אחרות, אם האנשים להם האמנו היו אכן מצדיקים את האמון ולא מועלים בקודש – היינו כולנו נהנים מקו רקיע ירושלמי נקי ויפה. נקי תרתי משמע. נכון הדיירים לא אשמים, אז אולי שאולמרט העשיר כקורח ושאר הנאשמים יפצו מכספם את הדיירים ויוחרב המקום לאלתר ללא השאר זכר ? חלומות בהקיץ...

צימוקים לשבת:

1. כשמשה קצב חגג את הרכבת ממשלתו החדשה של אהוד אולמרט בית הנשיא, מה הוא לחש לו באוזן? "אל תדאג אחי, אני אסדר לך את המזרן הנח" ?  חכו, יש המשך...

2. והשר לשעבר אברהם הירשזון, שגם הוא נכח באותו מעמד, (איזה קטע אה?) מה הוא חשב לעצמו? "משה יבוא לתא נעשה שמח" ? חכו, יש המשך...

3. ובנזירי, ש... נכון, ניחשתם נכון, שגם נכח באותו מעמד, מה הוא חשב לעצמו? "בקטנה, אולמרט הרי לא סופר אותנו כאן בגודל השחיתות"

צימוק רקוב במיוחד:

האם כשכולם שם עמדו ויישרו עניבות, הם חייכו בגלל שהם ידעו שמסלול חייהם משותף מאד?  מ פ ח י ד.

הידעת:

בעבור כל הרצאה שמעניק (שהעניק יהיה יותר נכון לומר) אהוד אולמרט בחו"ל בפני וועידות חשובות וכדומה – הוא מקבל (קיבל יהיה יותר נכון לכתוב) בממוצע סך של 100 אלף ₪, נו אז מה? לכן אני לא אקח "קצת" שוחד? (יש לו מנה – רוצה מאתיים, חז"ל)

עובר על הטור ומתמלא בקבס, אבדה התמימות האחרונה בנציגים.

שבת שלום!

הערות, הארות וכדומה ניתן לשלוח בהודעת פייסבוק "יוסי דוידוב דוידוב"

קטגוריה: