יוחאי בן אב"י בוגר בית הספר למוסיקה מזמור, ממשיך ליצור שירי חגים. אחרי סוכה ולולב, ומעוז צור שהוציא השנה, הוא מוציא לקראת פסח לחן חדש קליט וזורם לשיר חג גדיא.

הפעם משתף בן אב"י פעולה עם ערוץ מאיר בניהולו של מורדי קרשנר, ועם מחלקת הילדים של הערוץ המנוהלת על ידי השחקן אהוב הילדים אסי צובל. בקליפ המשעשע משתתפים שחקני התכנית המצליחה עלילות ארץ גושן שממחיזים את השיר בדרך משעשעת.

שיתוף הפעולה עם ערוץ מאיר נותן לשיר אופי מיוחד, ולמרות שהוא מופנה לילדים, גם המבוגרים שבינינו ימצאו בו עניין.

השיר העתיק שכתוב בארמית מספר על גלגוליו של גדי תמים, על חתול רעב וכלב נושך, מקל אש ומים, שור זועם, שוחט ומלאך המוות, ועל הקב"ה שהורג את מלאך המוות ומסיים את העלילה בסוף טוב.

חד גדיא הוא לא סיפור תמים, ולא לחינם הוסיפו אותו להגדה של פסח. הגדי שנאכל על ידי החתול מייצג את עם ישראל שנקנה על ידי 'אבא' – אבינו שבשמיים, ועבר בגלות מיד ליד, עד שהגיע ממש עד שערי מוות – ובסוף הסיפור מתברר שיש כוח חזק מכל הכוחות, והוא "מטפל" בכל מי ששלח ידו בגדי.

על משימת ההלחנה מספר יוחאי: 'השיר חד גדיא הוא שיר לא שגרתי, אין לו מבנה מסודר של חרוזים, כל שורה ארוכה מקודמתה, והמילים חוזרות על עצמן פעמים רבות, לכן הלחנת השיר היתה משימה מאתגרת ומעניינת'.

יוחאי מצפה שהלחן יביא רוח חדשה לשיר שחותם את ההגדה של פסח, ויעורר את המשתתפים בסדר לסיים את ההגדה בשיא.
חג שמח!

הסרטון המוצג כאן הינו חלונית מוטמעת מתוך אתר האינטרנט יוטיוב. זכויות היוצרים בתוכן שייכות ליוצר התוכן. קישור קרדיט למקור התוכן: לחיצה כאן

קטגוריה: