מיכאל שראל – הכלכלן הראשי, הממונה על הכנסות המדינה, מחקר וקשרים בינלאומיים הודיע היום על התפטרותו ממשרד האוצר. במכתב ארוך ומנומק ששלח ליאיר לפיד הסביר שראל את הסיבות או יותר נכון הסיבה שהובילה להחלטתו.

"על רקע החלטתך להנהיג הטבת מע"מ לאוכלוסייה מוטבת לרכישת דירות מגורים חדשות, אני מגיש לך בזאת את התפטרותי מתפקידי. לידיעתך, אני מפיץ מכתב זה גם לגורמים מחוץ למשרד האוצר, על מנת למנוע קשירת שמי לצעד המדיניות הזה" כתב שראל.

בהסבר שצירף למכתב כתב הכלכלן הראשי: "הצעד המוצע על ידי שר האוצר (הטבת מע"מ לרכישת דירות מגורים חדשות על ידי אוכלוסייה מוטבת) שגוי לדעתי כמעט מכל זווית אפשרית ואינו בהכרח צפוי לתרום להפחתה במחירי הדירות, שהיא מטרתו המוצהרת של הצעד, או להקל על בעיית המחסור בהיצע של דירות יחסית לביקוש המוגבר. להיפך, הוא עלול להגביר את עודף הביקוש בשוק הנדל"ן וליצור לחץ מחודש לעלייה במחירי הדירות (ההשפעה תלויה, בין היתר, במידת הגלגול של ההטבה לרווחי הקבלנים). הצעד מושתת על ניתוח כלכלי שטחי ולא נכון של תחום הנדל"ן ושל השפעות המדיניות המוצעת על צד ההיצע וצד הביקוש בשוק זה".

הוא טוען כי למרות שאין זה מקובל שבכל פעם שישנה מחלוקת הפקידים יתפטרו הפעם מדובר במקרה חריג של בעייתיות שלא ניתן לעמוד בה "הטבת מס מיטיבה אומנם עם מקבליה, אך היא מעבירה את נטל תשלום המס אל שאר האוכלוסייה ובכך מֵרֵעָה את מצבה" נימק שראל.

הוא הודיע כי הוא מוכן לעזוב את תפקידו באופן מידי "מצדי התאריך יכול להיות היום (19 במרץ), מועד אישור החקיקה בכנסת, או כל מועד ביניים בין שני התאריכים. אני מחכה להנחייתך בנושא".

הצעת החוק של לפיד שפורסמה אתמול לפיה אם אחד מבני הזוג שירת בצבא ויש להם ילד אחד הם זכאים לשלם 0% מע"מ על דירה חדשה מהקבלן, גרמה לגלי ביקורת על שר האוצר מכיוונים רבים כולל מהציבור החרדי שיפגע ישירות מההנחה שכן מחירי הדירות שנמצאים גם כך עקב הביקוש הגבוה בשיאם צפויים לעלות עוד על פי כל ההערכות הכלכלנים בשל הרפורמה.

קטגוריה: