חסידות חב"ד לא זקוקה ליחסי ציבור, וניגוניה רחוקים מלחזר על הפתחים. ההפך הוא הנכון, נדמה כי ככל שעוברות השנים, פרץ אדיר של יצירה נובע מבית המדרש החסידי-חבד"י ומזרים עימו הפקות, אלבומים ו'שלוחים' תרבותיים שונים שבסופו של מסע מתקבלים באהבה בכל אפיק אליו הם מכוונים.

אל אותם 'שלוחים' מצטרף כעת נכס חדש, אלבום המופת 'אהבה רבה'. האלבום מכיל תשע רצועות מניגוני חב"ד שממחישות את הנשמה החסידית בצבעוניות צלילית, במקצבים מזרח אירופאים ובעיבודים רבגוניים.

עממית זה לא

'התזמורת העממית' הוקמה לפני כעשור על ידי המוזיקאים דניאל זמיר ונאור כרמי. "דניאל, שבדיוק חזר מתקופה ארוכה בניו יורק ניגש אלי בתום הופעה שלי בתל אביב והתחלנו לדבר", נזכר נאור כרמי בשיחה עם 'צליל מכוון'. "מפה לשם התחברנו והזמנתי אותו לשבת. זו היתה שבת מוזיקלית מופלאה כשבמוצאה כמעט והתעלפתי כששמעתי אותו מנגן. התחברנו יחד עם כמה חברים סופּר-מוכשרים שאספנו, התחלנו לנגן בחתונות, במופעים ובפסטיבלים בכל הארץ והוצאנו את האלבום הראשון, שנקרא כשם ההרכב – 'התזמורת העממית'".

אני מאמין שרבים תוהים על משמעות השם.

"השם הזה חצי רציני. כי ניגנו מוזיקה מאוד מורכבת, עם משקלים א-סימטריים בצורה מיוחדת ולא רגילה. אז המילה 'עממית' באה כמין בדיחה על המוזיקה שלנו, שלא הייתה עממית כל כך. מה שכן, העממיות באה לידי ביטוי בהרכב האנושי שלנו, היינו מעורבבים בינינו מבחינות רבות, כמו למשל דתית – דתיים, חילוניים ומה שבאמצע".

באים באהבה

על 'אהבה רבה' עבדו בתזמורת במשך למעלה משלוש שנים. "בשנים האחרונות התקרבתי מאוד לחסידות חב"ד" אומר נאור, "כהרכב, התחלנו להופיע בניגוני החסידות ואת האלבום הנוכחי הקדשנו לאותם השירים. אנחנו מארחים באלבום גם את האמנים חיליק פרנק, שאנחנו חברים טובים ומנגנים יחד גם ב'הלב והמעיין', ואת ברי סחרוף, שאותו הכרתי באופן אישי כשהשתתפתי בפרויקט המופרע שלו 'אדומי השפתות' ושם הכרנו. כשבאתי והשמעתי לו את השירים שלנו, הוא מאוד התחבר אליהם. הופענו עם הניגונים האלה במופעים שלו וצירופו להקלטות התרחש באופן טבעי".

נראה שקיים דמיון גדול בין 'התזמורת העממית' ל'הלב והמעיין'.

"זה נכון ששנינו עוסקים בניגונים והרבה מזה אינסטרומנטלית אבל ב'הלב והמעיין' האופי יותר עדין ונינוח מול 'התזמורת העממית' שניחנת באובר גרוביות, אש ולהבה. אותנו תשמעו על רחבות הריקודים ול'הלב והמעיין' תאזינו בלילות על כוס יין משובח".

למרות הדיבור על רחבות הריקודים, כמעט חצי מהאלבום מכיל ניגונים שקטים. נאור מסביר: "השירים השקטים באים בין הקצביים כדי שאנשים לא יתעייפו מידי, אבל האמת היא שתכלית האלבום אלו השמחה והריקוד. על ידי שאדם עובד את השם בריקוד, הוא מגיע למקומות שמילים לא יכולות להגיע. לכן, באלבום הזה הצבנו מטרה - להרים את ידיהם ואת רגליהם של עם ישראל לאוויר".

 

אסור לפספס: צמאה לך נפשי, וכל קרני רשעים אגדע.

למביני עניין: רחמנא, שאמיל.

האזנה אידיאלית: בדילוג ובקיפוץ רגליים, תחת כל גג רענן.

ייצוג: יוסף ארנפלד.

הפצה: דברי שיר, רשת תרבות יהודית.

תפוחים: 40 ₪.

ציון כללי: 4 וחצי.

להארות, הערות ונשף מסכות   uziel.sabato@gmail.com

הסרטון המוצג כאן הינו חלונית מוטמעת מתוך אתר האינטרנט יוטיוב. זכויות היוצרים בתוכן שייכות ליוצר התוכן. קישור קרדיט למקור התוכן: לחיצה כאן

קטגוריה: