המצב בדרום מתוח במיוחד לאחר יומיים של רקטות אזעקות ותגובת צה"ל הפוליטיקאים חלוקים בדעותיהם מה צריך לעשות. שר החוץ אביגדור ליברמן כתב בדף הפייסבוק שלו מאמר ארוך ומפורט על הנושא:

"ב-15 לאוגוסט 2005 ביצעה ישראל את תכנית ההתנתקות וב-22 לספטמבר 2005 עזבה ישראל את עזה סופית. מדינת ישראל עשתה זאת מתוך תקווה כי המהלך יביא לשקט, לרגיעה ולשגשוג כלכלי בשני הצדדים.

ההתנתקות מעזה הייתה אחד מהמהלכים והאירועים הקשים והכואבים ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. היא גרמה לקרע פנימי בחברה הישראלית ולטראומה קשה ל-8,600 המפונים שחלקם לא התגברו עליה עד היום וסובלים מבעיות של דיור, תעסוקה ובעיות אחרות.

אלו שהובילו את תכנית ההתנתקות, ובראשם ראש הממשלה המנוח אריאל שרון, הבטיחו פירות משובחים שבהם תזכה ישראל מבחינה מדינית-בינלאומית ומבחינה ביטחונית והבטיחו באותה נשימה כי אם תהיה אפילו ירייה אחת מרצועת עזה לעבר ישראל צה"ל יחזור לעזה ויכה בה בכל הכוח.

מאז הפכה עזה לממלכת טרור שהביאה לעשרות הרוגים ופצועים ישראלים. בשנים הללו גם פיתח החמאס יכולת לייצר טילים 8 אינץ' שמגיעים עד לפאתי תל-אביב. מאות טילים כאלו כבר הצטברו בעזה ובעוד כשנה יהיו שם כבר אלפים.

בשנים האחרונות יזמה מדינת ישראל שני מבצעים של צה"ל להפסקת המציאות העגומה הזו: "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן".
בשני המקרים הביאו המבצעים לשקט מדומה שארך כמה חודשים בלבד ונוצל ע"י ארגוני הטרור בעזה לבניין הכוח, להברחת נשק מתוחכם לתוך עזה, לייצור נשק ולהקמת עוד ועוד גדודי מחבלים. חודשים ספורים לאחר כל-אחד מהמבצעים חזר המצב לקדמותו כשארגוני הטרור יורים טילים על אזרחים שלווים בדרום הארץ וקובעים את אורחות חייהם של כמיליון אזרחים: מתי יוכלו לצאת לעבודה, ללימודים, לבתי הספר ולגנים ומתי ייאלצו להפסיק את שגרת חייהם, לרדת למקלטים ולהסתתר במרחבים המוגנים.

אין אף מדינה ריבונית בעולם שיכולה להסכים למציאות כזו בה ארגוני הטרור הם שקובעים ומווסתים את מהלך חייהם של אזרחיה.

בנוסף לכך, לאחר סיומם של המבצעים "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן" הציגו אותם המחבלים בעזה כניצחון גדול שלהם והם התפארו בכך שהצליחו לעמוד מול המעצמה החזקה במזרח התיכון. זה קרה משום שישראל לא הביאה את המערכות הללו להכרעה אסטרטגית והביא גם להתעצמות של החמאס שנועדה לחקות במלואה את מודל חיזבאללה בלבנון.

נוכחנו לדעת, אם כן, שבאמצעים מוגבלים ובשלט רחוק לא ניתן לטפל בבעיית הטרור מעזה. המחבלים מנצלים את מחויבותנו לערכים הומאניים והם מאכסנים ומייצרים את הטילים בתוך מסגדים, גני ילדים, בתי ספר, מרפאות ודירות קרקע בבניינים רבי קומות וגם יורים אותם משם.

לא ניתן להסכים לכך ששטח שפונה ע"י ישראל ישמש מחבלים בכדי לירות טילים ולאיים על אזרחי ישראל. לכן, הפתרון היחידי לכך הוא "רברסיביליות של התהליך", כפי שהגדיר זאת ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. הפתרון היחידי למצב זה של מעגל טרור בלתי-נפסק הוא כיבוש מחדש של עזה וניקוי האורוות שם. גם מבחינה גיאו-פוליטית המציאות הנוכחית היא האופטימלית לעשות זאת: בשבוע שעבר הוציאה מצרים את ארגון החמאס אל מחוץ לחוק וסגרה את מנהרות ההברחה ויש לה עניין, לא פחות מישראל, להשליט סדר ברצועה על מנת להפסיק את המצב שבו עזה משמשת כבסיס אספקה של נשק וטרור לחצי האי סיני ומקלט לטרוריסטים שפועלים שם.

לאחר סיום ניקוי אורוות הטרור והטרוריסטים בעזה נֶעָרֵך עם מצרים ובחשיבה בינלאומית להסדר שיאפשר חיים נורמליים הן לתושבי הדרום והן לתושבים בעזה.

לכן, אין לישראל ברירה, עלינו להשליט סדר בעזה ולהחזיר את הביטחון לתושבי ישראל".

קטגוריה: