למי שציפה לתגובת ארה"ב החלטת רוסיה להעניק מקלט מדיני למדליף תוכנית ההאזנה של ה-NSA, אדוארד סנואודן קיבל היום את מבוקשו, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ביטל היום (ד') את הפגישה המתכוננת שלו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כך נמסר מדוברות הבית הלבן.

כזכור, סנואדן הדליף את המסמכים הרגישים ביוני האחרון, הוא עשה את דרכו מביתו בהוואי להונג קונג ומשם לשדה התעופה במוסקבה, שם שהה למעלה מחודש כשכמעט אף מדינה לא הייתה מוכנה להעניק לו מקלט מדיני כנגד רוצה של ארה"ב להעמיד אותו לדין. ארה"ב לחצה על רוסיה ומדינות נוספות שלא להעניק לו מקלט מדיני, אך רוסיה החליטה להתעלם מבקשת ארה"ב ולהעניק לסנודן מקלט לפני כשבוע.

למרות ביטול הפגישה, אובמה ישתתף בכנס הכלכלי של פורום הG-20- שיערך בסנט פטרסבורג שברוסיה בחודש הבא. עוזר בבית הלבן אמר כי המקלט של סנואדן העמיק את המתחים הקיימים בין שתי המדינות. כשבחודשים האחרונים הם התחדדו בשל התמיכה של רוסיה באיראן ובסוריה של אסאד תמיכה שהגיע גם להעברת טילים מתקדמים במיוחד כנגד ספינות ומטוסים לידיו של צבא אסאד.

הצהרה זו של אובמה, העושה את דרכו כעת ללוס אנג‘לס, נמסרת כמה שעות אחרי ראיון שהעניק לג‘יי לנו, בו התייחס לקשר מול רוסיה ואמר כי ”יש זמנים שהם נופלים חזרה לדרך החשיבה של המלחמה הקרה, כאילו שהמלחמה הקרה היא מנטליות. מה שאני ממשיך להגיד להם ולנשיא פוטין – זה מאחורינו". מסתבר שלמושג "מאחורינו" יש לאובמה פרוש שונה...

 

קטגוריה:

תגיות: ,