גם ירושלים לא בטוחה: אכזבה למירי רגב עם דחיית הצע"ח שלה

החוק שהעלתה ח״כ מירי רגב (הליכוד) האוסר על קיום משא ומתן בנושא ירושלים ושיבת הפליטים, ללא אישור מקדים של רוב חברי הכנסת, נדחה היום (א) בוועדת השרים לחקיקה ברוב גורף

י״א בשבט ה׳תשע״ד

הצעת החוק שהעלתה ח״כ מירי רגב (הליכוד) האוסר על קיום משא ומתן בנושא ירושלים ושיבת הפליטים, ללא אישור מקדים של רוב חברי הכנסת, נדחתה היום (א) בוועדת השרים לחקיקה ברוב גורף.

רגב הגישה את הצעתה כבר בכנסת הקודמת ולא עתה אם התפתחות המו"מ עם הפלשתינים בהכוונת קרי, אך היא לא הצליחה לקדמה אז.
גם בעת כהונתם של אריאל שרון (ז״ל) ואהוד אולמרט כראשי ממשלה ניסו ח"כים, ובראשם גלעד ארדן (ליכוד) לקדם חוק זהה, אבל אז כהיום המאמצים לא נשאו פרי.

בליכוד העריכו כי שלושת שרי המפלגה בוועדה - גדעון סער, לימור לבנת וגלעד ארדן ,שכאמור הציע הצעה כזו בעבר. עשויים לתמוך בהצעה בהעדר הוראה ברורה מראש הממשלה נתניהו, שנהג כך בעוד תעלול פוליטי לקרוץ למרכז הליכוד, כי ידע בוודאות שחוק זה לא יעבור משום שבמקרה שההצעה הייתה עוברת, שרת המשפטים ציפי לבני או שרי יש עתיד בוועדה היו צפויים להגיש ערר שיגרום להקפאת החוק. אך נתניהו המומלח לא יוותר על רווח פוליטי שיציג אותו ולו במעט כימני, אולם אף אלה התנגדו לה לבסוף.

רגב לאחר נפילת החוק, אמרה לכלי התקשורת, וכתבה בדף הפייסבוק שלה: ״לא הופתעתי, אבל בכל זאת ציפיתי שלפחות ידחו את הדיון בעניין הצעת החוק שלי על ירושלים והחזרת הפליטים. מסתבר ששרי הממשלה בכלל ושרי הליכוד בפרט חברי וועדת השרים לחקיקה החליטו להצביע כנגד הצעת החוק. למעט שניים שאני מצדיעה להם: אורי אריאל ואורי אורבך שהצביעו בעד החוק. חבל מאד ששרי הליכוד שוכחים בחוקים מסוג זה מה הביא אותנו לכנסת. חוק חשוב זה שעוסק בשני נושאי ליבה מהותיים, סוגיית ירושלים וסוגית הפליטים נכון היה שיעבור. לצערי, החוק נפל ואין ספק שזו בושה גדולה..״

כאמור מהסיבות אותן מציינת רגב גם נתניהו לא נתן הוראה ברורה בנידון. רגב בעלת הפה הגדול שכחה שוב לרסן עצמה, ותקעה יתד נוסף בין גלגלי כרכרת הליכוד, כאומרת למצביעי המפלגה ׳עזבו אנחנו עובדים עליכם׳.

ההצעה עוררה ביקורת גם במפלגתה של רגב. ח"כ בליכוד כינה את היוזמה "מביכה", ואילו אחד משרי המפלגה אמר כי דווקא הצעת חוק זו, נראית כמי "שיורים לעצמנו ברגל". לדבריו, "החוקים שרגב מעלה כדי לסנדל את התהליך המדיני הם מהלך לא חכם, ולא משנה אם אתה תומך בהסדר או מתנגד לו. הקהילה הבינלאומית מסתכלת עלינו ורואה שוב ושוב איך ממשלת נתניהו ושרי הליכוד הם הגורמים הקיצוניים שמכשילים את התהליך המדיני והמשא ומתן. זה נזק תדמיתי והוא משמעותי יותר".

איפה הכסף? רשות המסים מתעלמת מרבע מהחברות בישראל אך נטפלת לעמותות החרדיות

רבע מהחברות בישראל לא מגישות דו"חות; רשות המסים מתעלמת – ויותר מ-90% מהן חומקות מעונש, רק על 3.1% מהחברות העברייניות הוטל קנס מינהלי אך מנגד הוחמרו התקנות כנגד העמותות

י״א בשבט ה׳תשע״ד

רבע מהחברות בישראל לא מגישות דו"חות; רשות המסים מתעלמת - ויותר מ-90% מהן חומקות מעונש, רק על 3.1% מהחברות העברייניות הוטל קנס מינהלי, ורק נגד 4.5% מהן נפתחה חקירה שעשויה להוביל להגשת כתב אישום פלילי. בסך הכל, ב–92% מהמקרים של אי הגשת דו"ח במועד לא נקטה רשות המסים כל פעולת עונשין כדי להגביר את הציות לדיני המס. כלומר, הסיכוי של חברה פרטית בישראל שבאופן קבוע אינה מגישה דו"ח שנתי לרשויות המס להיתפס נמוך ביותר, כ–10%.

חוק העבירות המנהליות, שנחקק ב–1985, קובע כי אי־הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה במועד היא עבירה פלילית שניתן להטיל עליה מאסר בפועל של עד שנה, מאסר על תנאי וקנס כספי. למרות זאת הרבה מהחברות הפרטיות בישראל אינן מגישות את הדו"ח במועד. חשוב לציין כי ללא הדו"ח, רשויות המס אינן יכולות לערוך שומה ולגבות מס.

עורך המחקר רו"ח אלי אור, מוסיף בראיון שנעשה עמו: ״כי הפרה מנהלית זו גלויה וקלה לאיתור, וניתן להפעיל את האמצעים הדרושים לצמצומה מיד עם התרחשותה, שכן פקודת מס הכנסה קבעה מועדי הגשה, ובכל זאת בחמש שנות המחקר לא נעשה מאומה״.

40 אלף חברות לא הגישו דו"ח שנתי למס הכנסה במשך שלוש שנים רצופות, דבר שאינו סביר בכל קנה מידה שהוא. זה קורה מדי שנה. בפועל, רשות המסים אינה מפעילה את החוק, אף שכל האמצעים מצויים בידה.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "סוגיית השימוש בקנסות מנהליים נבחנה באחרונה ברשות, וגובשו המלצות לייעול השימוש בהם. תוכנית העבודה של רשות המסים לשנת 2014 כוללת, בין השאר, שינוי משמעותי בכל נושא האכיפה, ובכלל זה גם זימון סרבני דו"חות לחקירה, וכן הגדלת מספר הקנסות המנהליים המוטלים על סרבני דו"חות ב–150%".

מנגד, מול העמותות החרדיות תוקנו לאחרונה חוקים נוקשים וחמורים, וניתן לרשם העמותות סמכויות לפתיחת חקירה נגד עמותות ועובדיה אשר לדעתו אינם פועלים כחוק, בידו להיכנס למשרדי העמותה ללא הזמנה מראש ולדרוש תשובות, מידע ומסמכים. למרות שההצעה שעברה בשבוע שעבר רוככה במעט, ולא יהיה ניתן בידי רשם החברות להטיל עיצומים וקנסות על העמותה והחברים בה, אך די במה שאושר כדי להפוך את כוחו של רשם העמותות לאימתני, ברשויות שניתנו בידו, וההגבלות שיכול להטיל על העמותות השונות, שגם הישיבות וארגוני החסד הרבים הנם תחת שליטתו.

מותו של שרון: הספדים מקיר לקיר

מכל קצווי הקשת הפוליטית הארצית והעולמית, ספדו לאריק שרון בלכתו, חלקם שבחו חלקם חיפשו את הטוב אך כולם התקשו להתעלם אפילו בעזה שם חגגו

י״א בשבט ה׳תשע״ד

אויביו הפוליטיים (הרבים) הניחו שנאה ותחרות בצד, והדגישו את צדדיו ומעשיו היפים של אריק למען המדינה. הימניים הזכירו את ראשית דרכו, והשמאלנים דווקא את אחרית ימיו.

היו כאלה שרק התייחסו לאריק כאיש משפחה, שכן לאורך כל הקריירה הן הצבאית והן הפוליטית שלו, היה נתון לחילוקי דעות רבים.
הימניים שעדיין כאובים על הגירוש או כפי שאריק כינהו ״ההתנתקות״, כאובים ומפוחדים לקראת ה״שלום״ שנתניהו וקרי מכינים לנו, שככל שהוא עטוף בעלטה ומשברי חלקי מידע רק החשש גובר...

אחרים העלו בזיכרון, שיום פטירתו של אריק, הנו בדיוק אחר עשור שנים (לפי תאריך עברי) מהכרזתו הראשונה של אריק על הגירוש מגוש קטיף.

השמאלניים, הנמצאים עתה במקום חלש כבר קדנציה שנייה שראשות הממשלה בידי הליכוד, וטרם מצאו אישיות שתהווה מתחרה אם לא מחליף לנתניהו. הדגישו את מנהיגותו של אריק כמי שידע לקבל החלטות גם אם כואבות, ואף אם איבד משום כך את אהדת מצביעיו, מה שאין בנמצא כיום במנהיגנו, ורמזו, ברמז דק כהיקף חגורתו של אריק לנתניהו...

הערבים תושבי עזה, יצאו לרחובות העיר לחגוג על לכתו של האיש שהטיל את אימתו, על ידי ידו הארוכה בדמות גדוד 101 שהטיל חיתתו על מרצחים ומחבלים. למרות שנראה שהיה עליהם לצאת לרקוד כבר לפני 8 שנים, או בהיבחרו לראשות הממשלה, עת אמר ״מה שרואים מכאן לא רואים משם״, ושינה את עמדתו האידאולוגית.

כך או כך נראה שחגיגות אלו הינם ההספד האמיתי האותנטי, ללא מחוות פוליטיות מזויפות, הספד המוקיר במעט את פועלו וזכויותיו של אריק שרון, כמנהיג שדאג לעמו, כמנהיג שיודע ש״אם אין אני לי, מי לי״..

 

שרי יש עתיד פועלים למען שנת השמיטה

יוזמה מרתקת בכנסת לשמיטת כספים לכחמשת אלפים משפחות שנמצאות בחובות כבדים , על פי התכנית המשפחות ילוו כלכלית ומשפטית על ידי מומחים וחלק מחובותיהם ימחקו

ה׳ בשבט ה׳תשע״ד

יוזמה חברתית בכנסת לאור כל ה"עליהום" שארע סביב הדיון על נוחי דנקנר והבעלות על חברת ADB: "תספורת" גם לבעלי חובות פרטיים.

התכנית תקרא "שנת השמיטה", יוזמי התוכנית הח"כים קלדרון(יש עתיד) והרצוג (העבודה). ל״תספורת״ יזכו 5,000 משפחות הנמצאות בחובות כבדים הם יזכו גם לליווי כלכלי צמוד, מדובר בתקווה חדשה לאלפי משפחות ישראליות השקועות בחובות כבדים.

בכנסת יושק היום פרויקט שנת השמיטה (תשע"ה) שבמרכזו מהלך חברתי-כלכלי של הסדרי חוב למשפחות ואזרחים שנקלעו לחובות כספיים של עשרות אלפי שקלים לבנקים, לעיריות, לחברת החשמל, לחברות שיכון ודיור, לחברות סלולריות וכדומה.

עם הכרזת מהלך שמיטת החובות היום, מהלך שייעשה בסיוע עמותות של מגזר שלישי כמו "פעמונים", "ידיד" ו"מקימי", יחלו לאתר את המשפחות שנקלעו לחובות וללוות אותן בשנת השמיטה עד להגעה להסדר החובות בתום התהליך.

"בכוונתנו לסייע לכ-5,000 משפחות שנקלעו לחובות בגין הלוואות מבנקים, תשלומי ארנונה, חובות לחברות הסלולר, חברת החשמל, רשויות המים וכדומה שהלכו והצטברו עם השנים לסכומים אסטרונומיים שהמשפחות לא מסוגלות להחזיר ונקלעו בעטיין למצוקה, המטרה שלנו לסייע למשפחות שיכולות להגיע להחלמה כלכלית. מדובר במשפחות נורמטיביות עם כושר השתכרות ובעיקר מוטיבציה לצאת מהמצב אליו נקלעו והגיע להסדר בעזרתנו להסדר חוב", הסבירה ח״כ קלדרון.

למען הצלחת הפרויקט תוקם קרן שתגייס כספים מהציבור הרחב, מיחידים ומעמותות, וגם מקהילות יהודיות בחו"ל. המשפחות יסכימו לליווי צמוד של הארגונים החברתיים לאורך שנה שלמה שבה ינסו להחזיר אותן למעגל חיים נורמטיבי.

ההסדר בפרויקט זה יעשה: רק בתום השנה, כנהוג בהלכות שמיטה, לקראת ספטמבר 2015, יזכו המשפחות להסדר חובות כדלקמן: בעלי החוב, כדוגמת הבנקים וחברת חשמל, יוותרו על שליש מהחוב; שליש מהחוב יחזיר הלווה ללא ריביות והצמדה, ושליש נוסף יכוסה באמצעות קרן התרומות.

ח"כ קלדרון מנהלת בימים אלה מגעים עם כמה בנקים כדי שישתתפו בתכנית השמיטה. במקביל למבצע הסיוע ל-5,000 משפחות של חייבים באמצעות המגזר השלישי, התחייב שר הרווחה מאיר כהן לסייע באופן דומה ל-5,000 משפחות נוספות באמצעות משרד האוצר. גם כאן יזכו המשפחות שייכללו בפרויקט לליווי צמוד של עובדי רווחה, עובדים סוציאליים ואפילו פסיכולוגים.

"כל הפרויקט ייעשה בתיאום עם פרויקט "המלחמה בעוני" במשרד הרווחה וארגוני השיקום הכלכלי", מפרטת ח"כ קלדרון. "פרויקט שנת השמיטה" הוא מימוש ישראלי עכשווי של רעיון יהודי מקראי שלא מומש במלואו במדינת ישראל והוא עומד במרכז פעילותה של שדולת ההתחדשות היהודית שהקמתי בכנסת. כל הצדדים ירוויחו ממנו, שכן המשפחות שייכנסו לפרויקט הן בעצם חדלות פירעון ובעזרת הפרויקט ישולם לפחות חלק מהחוב". כך מסבירה ח״כית מיש עתיד, דווקא.. למה כדאי למדינה כן ללכת לפי חוקי התורה.

לצד המסלול הכלכלי-חברתי יפעל במסגרת פרויקט שנת השמיטה מסלול חינוכי. שר החינוך שי פירון(יש עתיד) גם הוא ״מתחזק״ ורוצה לשמר את חוקי התורה והלכות שמיטה.. ויכריז היום בכינוס בכנסת על הכנסת תכני שנת השמיטה לתכנית הלימודים בבתי הספר.

מסלול נוסף יהיה מסלול אקולוגי-סביבתי. השר להגנת הסביבה עמיר פרץ(התנועה) יכריז היום על כוונה להשבית במשך השנה העברית הבאה את הדיג במימי הים התיכון השבתה כזאת תרבה את אוכלוסיית הדגה שהתמעטה מאד בשנים האחרונות. המדינה תפצה את הדייגים כפי שהיא מפצה חקלאים שאינם מעבדים את האדמה בשנת שמיטה. כי אם כבר יש אווירה של התחזקות בכנסת למה לא להחמיר ולהשמיט גם את יבול המים-הדגים...

אין משפט חוזר – הנשיא לשעבר יישאר בכלא

לפני כשלושה חודשים עתר נשיא המדינה לשעבר, משה קצב המרצה עתה עונש מאסר שהוטל עליו, לאחר שהורשע, כי לאור בדיקה יסודית של חומר הראיות הקיים ופסקי הדין מצביעה על כך שבתיק היה עיוות דין, אחת העילות המאפשרות את ההליך על פי חוק

ה׳ בשבט ה׳תשע״ד

לפני כשלושה חודשים עתר נשיא המדינה לשעבר, משה קצב המרצה עתה עונש מאסר שהוטל עליו, לאחר שהורשע, כי לאור בדיקה יסודית של חומר הראיות הקיים ופסקי הדין מצביעה על כך שבתיק היה עיוות דין, אחת העילות המאפשרות את ההליך על פי חוק.

פרשית הנשיא החלה בביולי 2006 עת נפגש קצב עם היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, והתלונן על ניסיון סחיטה כלפיו מצד עובדת לשעבר במשרדו.‏ עד מהרה הפך הנשיא ממתלונן לחשוד בהתנהגות שאינה הולמת כלפי העובדות בבית הנשיא. בעיתונים פורסמו עדויות של מספר נשים שעבדו עמו לאורך השנים את ההתנהלות של קצב כלפיהן.‏

ב-23 באוגוסט החלה חקירה באזהרה של קצב‏‏.‏ ב-15 באוקטובר 2006 המליצה המשטרה ליועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום נגד קצב.
ב-28 ביוני 2007 נחתם הסדר טיעון בין קצב לפרקליטות המדינה ובו סוכם כי קצב יודה ויורשע בסעיפים: ביצוע מעשים אלו שלא בהסכמה תוך הפעלת אמצעי לחץ. כמו כן התחייב קצב להתפטר מתפקידו כנשיא המדינה, לפצות את המתלוננות בפיצוי כספי בסכום של כ-30,000 ש"ח כל אחת, ולהשיב לקופת המדינה את עלות טובת ההנאה שנטל. על פי ההסדר סוכם כי ייגזר עליו מאסר על תנאי על כל האישומים שבהם היה צפוי להודות.

לטענת הפרקליטות תלונתה של העובדת מבית הנשיא נגנזה עקב העדר ראיות מספיקות, והתלונה של המתלוננת ממשרד התיירות נגנזה עקב צפי לקשיים בהוכחה הנדרשת למעשים, וסעיפים אחרים לגביה בוטלו עקב התיישנות.

למחרת החתימה הגיש קצב את התפטרותו מתפקיד נשיא המדינה שנכנסה לתוקף ב-1 ביולי 2007. הסדר הטיעון עורר סערת רוחות והוגשו לבג"ץ עתירות נגדו, אך אלה נדחו.

אך בעת פתיחת משפטו ב-8 באפריל 2008, שבו היה אמור קצב להודות בחשדות המיוחסים לו, שוב גאוותו של קצב נפילה אותו, כמו ראשית הסיפור, והורה לפרקליטיו למסור כי חזר בו מהסדר הטיעון.

ב-30 בדצמבר 2010 הורשע קצב בכל הטיעונים כנגדו, ובעבירה של שיבוש הליכים המשפטיים כאשר ניסה לתאם עמדות עם ל׳ שעבדה תחתיו בבית הנשיא. השופטים ציינו שהאליבי של קצב הופרך ועדותו הייתה "זרועה בשקרים".‏ בכך היה לנשיאה היחיד (בינתיים...) של מדינת ישראל המורשע במשפט.

ב-22 במרץ 2011 גזר בית המשפט המחוזי על קצב שבע שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי ופיצוי של 125,000 ש"ח למתלוננות.

היום פרקליטות המדינה הגישה את תשובתה לבקשת משפט חוזר של קצב. בתשובתה דחתה המדינה את טענותיו השונות של קצב, וטוענת כי הן נבחנו במהלך משפטו ובמסגרת הליך הערעור, ולא היה חדש בטענות שמצדיק משפט חדש בעניינו של קצב.

כעס ביהדות הנאמנה: פירון ובנט לעזרת הרפורמים

לראשונה הוחלט במשרד החינוך להעביר כספים לארגונים המשתייכים לתנועה הרפורמית סכום זה מצטרף לסכום נוסף אותו העביר בנט בשבוע שעבר כדי לממן את משכורתם של "רבנים" רפורמים

ד׳ בשבט ה׳תשע״ד

התנועה הרפורמית רשמה לעצמה הישג נוסף, אחר ההישג בהכרה מצד ראש הממשלה שהשתתף דרך שידור לווייני בכנס שנערך לפני שבועיים. עתה התנועה הרפורמית בישראל וגופים דתיים נוספים שאינם אורתודוקסים, קיבלנו מימון מהמדינה דרך משרד החינוך של עשרה מליון שקל, שי פירון (יש עתיד) שר החינוך העביר מהתקציב המיועד ללימודי יהדות מגוונים במסגרת החינוך הפורמלית והלא פורמלית, והעביר לבתי מדרש לא אורתודוקסים וארגוני לימוד יהדות בלתי מסורתית.

זו הפעם הראשונה במדינת ישראל שגופים אלו או אחרים, שאינן משתייכים לזרם האורתודוקסי ממומנים על ידי המדינה, בחסות תקציבים ללימודי יהדות.

בנוסף העביר בשבוע שעבר, השר נפתלי בנט (הבית היהודי) שעומד בראש המשרד לשירותי דת, כשלוש מאות אלף שקל, לתנועה הרפורמית. הכסף הועבר לתנועה לשלם משכורות של ארבעה רבנים רפורמיים בקהילות שונות בארץ.

גורמים בסביבות השר שי פירון, מוביל המהלך לראשונה בישראל, מספרים, כי פירון רואה בסיוע לגורמים שאינם אורתודוקסים ערך חשוב ביותר, וכי מדובר בגופים שאינם בהכרח רפורמיים. ״מדובר בבתי מדרש ובמקומות לימוד לחילוניים המעוניינים להרחיב את האופקים בלימוד תורה, ישנה תנועה ערה של התחדשות יהודית בקרב ציבור חילוני, נוכחותם של הרפורמים בקבוצות אלו מינוריות, חילוני שואף להרחיב אופקיו הדתיים גם אם בעצמאות תנועות אלטרנטיביות, אין סיבה שמשרד החינוך לא יתקצב פעילות זו ויתמוך בה״, כך עוטף השר פירון במתק לשונו עוד תכנית זדונית מבית היוצר של ׳יש עתיד׳..

יש לציין, כי בניגוד לשר פירון, שפעל על דעת עצמו, ומסביר שהעברת כספים אלו הינה הישג וצעד חשוב. הכספים שהעביר משרד הדתות והעומד בראשו השר בנט אינו תקדים ראשון מבחינת המשרד, ובעבר גם הוכרח מרגי (ש״ס) שר הדתות דאז לתקצב את פעילותם. אמנם עדיין בתנועה הרפורמית חגגו על כך, שעצם זה שהתקצוב נמשך זו שנה שנייה, מראה על התחלת הכרה מהמדינה בפעילותם.

האם בחורי פוניבז' יעדיפו לשרת ב"צבאות השם"?

וועדת שקד עדיין לא החליטה סופית על סעיפי החוק אך דבר אחד ברור בצעד חסר תקדים זכו חב"ד להכרה שבתי חב"ד ברחבי הארץ יוכלו לשמש לשירות אזרחי. עדיין לא ברור מה תהיה ההשפעה של החלטה זו

ד׳ בשבט ה׳תשע״ד

יכול להיות שבחורי ישיבה ליטאים יעדיפו להניח תפילין לאנשים בבתי חב"ד במקום שירות צבאי? תקדים יוצא דופן, ארע במהלך דיוני וועדת שקד לגיוס בני הישיבות, נרשם בשבוע שעבר. הוועידה שטרם הצביעה על סעיפי החוק, ודחתה את ההצבעה לעוד כשבועיים עקב אי ההבנות וחילוקי הדעות, בין אנשי יש עתיד לבית היהודי, על צורת הסנקציות שתסייע ותקדם את גיוס של החרדים. האם פליליות או כלכליות.

לעת עתה רק סעיף אחד בחוק, הסעיף הקל ביותר בסאגה זו, והוא אושר ברוב קולות. ׳חוק שירות אזרחי׳ שישמש כתחליף לשירות בצבא. ועל סעיף זה נרשם התקדים יוצא הדופן..

במהלך הדיונים בוועידה, אושרה הכרה בשלוחי חב"ד כמי שמשרתים בשירות אזרחי, ההכרה הינה בכל סניפי חב"ד בארץ, מעתה יוכלו אנשי חסידות חב"ד הפועלים בשירות הרווחה באחד מסניפי חב"ד בארץ לעבור ׳שירות אזרחי׳ ובכך להיפטר מלשרת בצבא בפועל, ולהיפטר בכך ממלואים, ובנוסף ככל שירות אזרחי תינתן מלגה מהמדינה על שירותו.

מאחורי יוזמה עומדים אגודת חסידי חב"ד שעמלו בחודשים האחרונים יחד עם המנהלת לשירות האזרחי במשרד ראש הממשלה, לגיבוש ההסכם כדי שיאושר בוועידה. מהחסידות נמסר כי אישור סעיף זה בחוק, הנו סמל ואות בשל העובדה שהמדינה מכירה בתרומה היהודית של בתי חב"ד לחברה בישראל, ובזכות חוק זה יוכלו להקים ״צבא״ של פעילים שיהיו מחויבים ללוחות זמנים סדירים משך כל השנה ובכך להעצים את פעולתם באופן שתורחב ותגיע לכל יחיד בציבור הכללי.

פעילותם של בתי חב"ד בארץ (ובעולם!) ברוכה עד מאוד, אין ספק בכך כלל. אמנם נראה שההכרה שלה זכו בקלות ומהירות, ללא עוררין. באה בשל להפעיל לחץ על שאר הציבור החרדי, שיתווספו אף הם לשירות האזרחי ויזכו למענקים מהמדינה ופטור מצבא ומילואים. הוועדה חוששת שתיהפך ללא רלוונטי בעקבות שלא יוכל ליישם את החלטותיה, ערב שהציבור החרדי יתנגד לכך והשמת החוק בכפייה לא יתאפשר, לכן מנסים לקרוץ אל עבר הציבור בדרכים שונות ובהקלות והטבות.

האם חב"ד יסתדרו עם הרעיון שבחורי ישיבה ליטאים ירצו להגיע אליהם לשירות אזרחי? זה יהיה לבטח מעניין במיוחד.

בתמונה "טנק מבצעים" של חב"ד: איפה שירתת? הייתי טנקיסט
 

שלום עם מחבלים? הצדדים בפוניבז' נפגשו לאחר עשור

מי אמר שאי אפשר לעשות שלום עם מחבלים? לאחר עשור של קרבות על השליטה בישיבה נפגשו אתמול הצדדים לדון על המצב בישיבה ועל הניסיונות המשפטיים להגיע לצד השווה

כ״ח בטבת ה׳תשע״ד

דווקא עתה, בצל חילוקי הדעות והמחנאות בציבור הליטאי-חרדי, ישנם ניצנים של שלום במחלוקת מזה עשור שנים שפרצה בישיבת פונביז׳ על בעלות הישיבה, מחלוקת זו קרעה את עולם הישיבות הליטאי.

אמש (שני) נפגשו הצדדים-הגיסים הגאון רבי אליעזר כהנמן והגאון רבי שמואל מרקוביץ למשך חמש שעות, כדי לדון בסכסוך ביניהם.
בינהם קיימת יריבות רבת שנים, כאמור על רקע הבעלות הנדלני״ת על קרקעות ומבני הישיבה, המוערכים במילונים. ובעיקר כם הנהגת אם הישיבות ישיבת פוניבז' ואחריות על המינויים בה.

נשיא הישיבה הגאון רבי אברהם כהנמן זצ״ל, אביו של רבי אליעזר, וחותנו של רבי שמואל, שהיה הבעלים על הנכסים והישיבה, כתב בצוואתו כי הינו מוריש 60% מנכסיו לבנו הרב אליעזר כהנמן ו40% לבתו הרבנית ציפורה מרקוביץ, אלא שהיא תעבור לרשותם רק לאחר מות רעייתו הרבנית רבקה כהנמן שתחי'. הרבנית החליטה להעניק הכל לבנה בלבד, ועל ידי כך פרץ הסכסוך, והמחלוקת ההלכתית, כיוון שכבר עתה הרב אליעזר כהנמן מעוניין לממש את נכסיו.

שני הצדדים חתמו על שטר בוררות אצל הדיין הרב אברהם ברוך רוזנברגר ממונסי שהגיע לישראל כדי לשמש בורר מוסכם. הדיונים עימו נערכו במעמד הצדדים במלון כפר המכביה ברמת גן. את הגר"א כהנמן ייצג הטוען הרבני הרב בנימין קופרמן דיין בית הדין הרבני של חב״ד ורב בית הכנסת הגדול ברמת גן. את הגר"ש מרקוביץ ייצג הטוען הרבני הרב מרדכי שטרן מזכיר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

הדיונים נמשכו גם היום (ג) והם צפויים להמשך מחר יום רביעי כשבסיום הדיונים ישוב הדיין הרב רוזנברגר למונסי וישגר את הכרעתו בכתב לצדדים. הגיסים נפגשו אמש לאחר עשר שנים למפגש טעון.

תוך כך, שבוע הבא צפוי הדיין הגאון רבי חיים גדליה צימבליסט ששימש כראש ההרכב בסכסוך בדין תורה של ישיבת פוניבז' לשוב ולדון בנושא לאחר שבית המשפט העליון פסק כי יש בסמכות הרב צימבליסט לדון בסכסוך על סמך שטר הבוררות שנחתם אצלו לפני למעלה מעשור על ידי הצדדים.

שינויים קרובים? מצנע: זה או אנחנו או הבית היהודי בקואליציה

האם אנו צפויים לזעזועים בקואליציה? לדעת ח"כ עמרם מצנע מ"התנועה" השינויים קרבים במהירות גדולה והם צפויים לקרות בקרוב ממש

כ״ח בטבת ה׳תשע״ד

עמרם מצנע (התנועה) אמר היום בראיון שנעשה עמו בערוץ הכנסת, שנכון להיום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מדבר על שתי מדינות לשני עמים. גם אם אינו מתכוון לכך, או חושש לרמוז על זאת. ולכן מפלגת התנועה תמשיך במטרתה לקדם את המו"מ גם עם רוב השרים נגד התהליך.

לשאלה שהופנתה אליו בראיון; האם ההרכב הקואליציוני יוכל להמשיך כמו שהוא כיום, לאור הדעות הקוטביות של יושבי הקואליציה, השיב מצנע; שההרכב הקואליציוני לא יוכל להמשיך במצב הנוכחי. "זה או אנחנו (התנועה) או הבית היהודי, או שאנחנו נצא כי המו"מ יתרסק או שהבית היהודי ייצאו עם המו"מ יתקדם." אמר.

בהתייחס לחוק שהעבירו השבוע הממשלה, הצעת ח״כ מירי רגב, לסיפוח בקעת הירדן, אמר מצנע, שהוא היה רוצה לספח את בקעת הירדן, רוצה שלא ידברו על גבולות 67, ולא רוצה שיהיו פלשתינים. "אבל אני ריאלי וכל הדברים הללו נשארים תחת הכותרת ׳רצון׳ בלבד. לא מדובר פה ברצון, אלא באינטרסים. צריך לחשוב מה חשוב יותר לאינטרסים הישראלים".

מצנע נשאל על שאר הסוגיות העומדות על הפרק, כסוגיית שחרור האסירים, האם הייתה הבטחה לשחרר מחבלים ישראלים בפעימה הרביעית ואמר כי "לא הייתה הבטחה. היו אמירות כאלה ואחרות" והוסיף "ממשלות ישראל התנגדו לשחרר מחבלים ישראלים למקומות המגורים שלהם, אך העקרון צריך להיות שלממשלת ישראל שפועלת למען אינטרסים של מדינת ישראל יהיה מרחב תמרון, יש דברים שאנחנו שונאים לעשות אך למען המשא ומתן אפשר לעשות המון דברים".

מה שהורגש לאורך הראיון, שמצנע מנסה לשדר, כי צריך לעשות בשביל האינטרסים צעדים כואבים, וא"א להסתתר תחת המעטה של מה אנו רוצים, אלא מה נצרך. בגישה זו ככל הנראה משוכנע מצנע כי יוכל להבהיר לאנשי הימין שגם בתנועה מבינים את ההקרבה הכואבת והעדפה למצב אחר, אך המציאות מכתיבה לנו אחרת.

במקביל הוגשה היום הצעת חוק, שלא יהיה ניתן לתת חנינה לרוצחים, את ההצעה הגידו ח"כ דוד צור ממפלגת התנועה(!!), וח"כ איילת שקד (הבית היהודי), נראה שאע"פ שעל ההסדר עם הפלשתינים בהכרה של שתי מדינות אין המפלגות יכולות ללכת יחד, אבל לגבי חסימת הרפיסות הישראלית בשחרור רוצחים, מתאחדים ח׳כים משתי המפלגות למטרה זו.

צור התייחס היום בתקשורת לחוק "אי חנינה לרוצחים, ואמר שבעוד שאיילת שקד ניסתה לשים את הדגש על אסירים ביטחוניים, החוק מתייחס לכל אסיר באשר הוא, כמו יגאל עמיר או אסיר ששחט משפחה שלמה. כי רוצח לא מגיע לו חנינה, לא משנה מה מוצאו ומה מניעיו.

גדעון סער השבוע בבקעה: זקוק למעשים טובים…

על רקע הסערה המדינית והפוליטית עקב העברת החוק אתמול, הנוגע לאפשרות לפינוי בקעת הירדן בהסדר עתידי ולניסיונות החלת הריבונות הישראלית על האזור בחקיקה, יבקר השבוע שר הפנים גדעון סער באזור

כ״ז בטבת ה׳תשע״ד

על רקע הסערה המדינית והפוליטית עקב העברת החוק אתמול, הנוגע לאפשרות לפינוי בקעת הירדן בהסדר עתידי ולניסיונות החלת הריבונות הישראלית על האזור בחקיקה, יבקר השבוע שר הפנים גדעון סער, הזקוק קצת ל׳מעשים טובים׳ שבהם ימחק את הביקורת הרבה שנמתחה עליו, לאחר שלא נתן שמות למהגרים ורק מספר סידורי.

הדבר עורר זעם רב בכל שכבות הציבור בישראל, ויש שהמשילו מעשה זה, איך לא ל...שואה. לכן הוא צפוי לקושש אהדת הקהל על ידי ביקור בבקעה אז יחנוך שכונה חדשה ביישוב גיתית. יש לציין, שסער תמך מאז ומעולם בחוק, ואף סנט אתמול בציפי ליבני על הביקורת שמתחה על חוק זה.

ביקורו של השר סער ייערך בשותפות עם שדולת ארץ ישראל בכנסת, השוללת כל הסדר מדיני או פינוי שטחים. בהודעה שהופצה בתפוצה מצומצמת לקראת האירוע נקראו חברי הכנסת להגיע לסיור "על רקע המשא ומתן המתנהל בין ישראל לפלסטינים".

בנוסף לחנוכת השכונה בגיתית, חברי הכנסת שיסעו לבקעה, ימשיכו משם לבקר ביישובים אחרים בבקעה, ובין היתר הם יסיירו במוצב טובלן, שבו הם "ילמדו על החשיבות האסטרטגית של בקעת הירדן", כפי שנכתב בהודעה שהפיצה שדולת ארץ ישראל. כאמור, סער יגיע לבקעה בראש קבוצת חברי כנסת מהליכוד, מש"ס, מישראל ביתנו ומהבית היהודי, והאירוע כולו ייערך תחת הסיסמה "בקעת הירדן ישראלית".

לקראת ביקור השרים מארגנים המתיישבים טרקטורים ומערבלי בטון, כך ינסו לביים תמונה של השר סער ויתר חברי הכנסת יוצקים יסודות לבתים חדשים בגיתית. בכך, מקווים המתיישבים, יובהר לראש הממשלה בנימין נתניהו, כי קיימת התנגדות מהותית לוויתורים בבקעת הירדן וכי המתיישבים לא ישלימו עמם על רקע הסערה המדינית והפוליטית.

ביקור השר סער בולט במיוחד על רקע הימנעותם של שרים בכירים בליכוד מלהגיע לאירועים המזוהים עם המתנחלים, במיוחד לאחר התנגדות הנחרצת של ראש הממשלה. כמו למשל, הסירוב לעלייה לחורבות היישוב שא-נור וחנוכת היישוב לשם, שנערכו מוקדם יותר השנה.